Ennio Morricone nie żyje. Włoski kompozytor miał 91 lat

Włoskie media poinformowały o śmierci Ennio Morricone. Kompozytor zmarł w wieku 91 lat po powikłaniach, jakich doznał w wyniku poważnego upadku.

Według informacji podanych m.in. w dzienniku "La Repubblica" włoski kompozytor zmarł w poniedziałek 6 lipca w szpitalu w Rzymie. Ennio Morricone przebywał w nim po poważnym upadku, który spowodował złamanie kości udowej. Śmierć muzyka potwierdził także przyjaciel i prawnik artysty, Giorgio Assuma. Pogrzeb Ennio Morricone ma mieć charakter prywatny i "odbędzie się z pokorą oraz skromnością, które zawsze inspirowały artystę". 

Ennio Morricone nie żyje. Włoski kompozytor miał 91 lat

Ennio Morricone urodził się 10 listopada 1928 roku w Rzymie. Komponować zaczął mając zaledwie sześć lat. Na twórczość artysty wpływ miała wojna, która odbiła się na dzieciństwie Morricone. 

Ennio Morricone był jednym z najbardziej popularnych włoskich kompozytorów. Artysta współpracował z wybitnymi reżyserami, takimi jak: Sergio Leone, Paolo Pasolini czy Quentin Tarantino. Dodatkowo komponował pojedyncze utwory dla takich artystów jak: Gianni Morandi, Mireille Mathieu, Pet Shop Boys, Andrea Bocelli czy Sting.

Kompozytor znany był z tworzenia ścieżek dźwiękowych do filmów przygodowych. Jego muzykę można usłyszeć w filmach "Dobry, zły i brzydki", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce", ale też w filmach fabularnych takich jak "Misja" i "Cinema Paradiso".

Artysta był kilka razy nominowany do Oscara. W 2007 roku zdobył honorową nagrodę Akademii Filmowej, a w 2015 roku otrzymał statuetkę w kategorii muzyka do "Nienawistnej ósemki". Obie nagrody zadedykował swojej żonie Marii, z którą ożenił się w 1956 roku.  

Więcej o: