Bon turystyczny 2020. Kiedy wejdzie w życie? Kto może go otrzymać? Jak złożyć wniosek?

Bon turystyczny 2020 to jeden z pomysłów Andrzeja Dudy na ożywienie dotkniętego epidemią koronawirusa sektora turystycznego. Ma on też być wsparciem dla polskich rodzin rodzin. Kto może go otrzymać i jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Wypłata środków w ramach bonu turystycznego pozwala między innymi na opłacenie pobytu w hotelu czy pensjonacie, ale też na wzięcie udziału w imprezie turystycznej. Warto odpowiednio wcześnie sprawdzić, komu przysługuje to świadczenie i czy trzeba się o nie ubiegać.

Bon turystyczny 2020. Kto może go otrzymać?

Od samego początku było wiadomo, że bon turystyczny nie będzie przeznaczony dla wszystkich. Dotyczy on wyłącznie dzieci do 18. roku życia. Świadczenie przysługiwać będzie tylko dla rodzin. Bon turystyczny w kwocie 500 złotych na każde dziecko umożliwi opłacenie pobytu dziecka w hotelu, na kolonii czy obozie. Dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności będzie przysługiwało dodatkowe jednorazowe świadczenie w kwocie 500 złotych.

Bon turystyczny 2020. Czy wydawany jest dopiero na wniosek?

Uprawnieni do otrzymania 500 złotych bonu turystycznego nie muszą składać żadnych dokumentów. Wystarczy, że aktywują bon w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. - W celu aktywacji bonu konieczne będzie zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS i potwierdzenie poprawności danych albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu - brzmi informacja na stronie gov.pl.

Bon turystyczny będzie działał w formie elektronicznej. Umożliwi on dokonywanie konkretnych opłat, aż do wyczerpania przyznanej kwoty. Ważność środków wygasa 31 marca 2022 roku. Co ważne, bonu nie można odsprzedać czy użyczyć innym osobom.

Bon turystyczny 2020. Od kiedy?

Projekt związany z wprowadzeniem bonu turystycznego od 1 lipca znajduje się w Senacie, gdzie będzie omawiany, a następnie ewentualnie poprawiany. Po decyzji Sejmu o przyjęciu poprawek Senatu, przepisy trafiają do prezydenta, który składa podpis pod ustawą. Na razie nie wiadomo więc, od kiedy bon turystyczny zacznie obowiązywać.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?
Więcej o: