15 sierpnia Matki Boskiej Zielnej 2020. Kiedy wypada? Co to jest za święto? Czy to dzień wolny od pracy?

15 sierpnia Matki Boskiej Zielnej to święto, którego częściej używaną nazwą jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych europejskich krajach czczona jest Matka Boska Wniebowzięta, patronka ziemi i roślinności.

Matki Boskiej Zielnej 2020 jest świętem, które wielu Polakom mówi niezbyt wiele. Poniżej zamieszczany informację na temat tego, kiedy wypada i jakie w tym dniu panują zwyczaje.

Matki Boskiej Zielnej 2020. Co to za święto? Jakie są zwyczaje?

Wydarzenia dotyczące zakończenia ziemskiego życia Maryi upamiętniane są już od V wieku naszej ery. Początkowo przyjmowano wymiar lokalny, jednak z biegiem czasu poszerzało swój zasięg, aż upowszechniło się w całym Kościele katolickim.

Zarówno w Polsce, jak i w wielu innych europejskich krajach tego dnia Matkę Boską Wniebowziętą czci się jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. Z tego powodu w polskiej tradycji ludowej 15 sierpnia nazywany jest dniem Matki Boskiej Zielnej. W Czechach z kolei używa się nazwy Matki Boskiej Korzennej.

Każdego roku w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowane są inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. W wielu miejscach Polskich odbywają się dożynki, natomiast liczni wierni udają się na Jasną Górę.

Matki Boskiej Zielnej 2020. Kiedy wypada?

Każdego roku święto Matki Boskiej Zielnej wypada w ten sam dzień. W tym roku jest to sobota, 15 sierpnia. Co ciekawe, oprócz tego w połowie tego wakacyjnego miesiąca wypada również Święto Wojska Polskiego.

Bardzo ważną informacją dla wszystkich pracujących jest to, że 15 sierpnia, czyli dzień świętowania Matki Boskiej Zielnej jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Z tego powodu zamknięte będą wszystkie urzędy, większość sklepów czy punkty usługowe.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos
Więcej o: