Wybory 2020. Głosowanie za granicą. Na kogo głosowali Polacy? USA za Dudą, Czechy za Trzaskowskim

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie 2020 w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, z kolei w Moskwie i w Pradze najwięcej głosów padło na Rafała Trzaskowskiego. Jak głosowali Polacy za granicą?

Z protokołów przyjętych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że urzędujący prezydent Andrzej Duda był faworytem wyborców głosujących w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobył 50,7 proc. głosów. Drugie miejsce w USA należy do Rafała Trzaskowskiego, którego poparło 34,6 proc. głosujących. Na podium stanął także Szymon Hołownia z wynikiem 6,2 proc. Kolejne miejsca należą do Krzysztofa Bosaka (5,4 proc.), Roberta Biedronia (1,8 proc.) i Władysława Kosiniaka-Kamysza (0,7 proc.).

Wyborcy z Kanady również głosowali najchętniej na prezydenta Andrzeja Dudę. Zagłosowało tam na niego 63,46 proc. głosujących. Drugi wynik należy do Rafała Trzaskowskiego, którego poparło 26,18 proc. wyborców. Trzeci w Kanadzie jest Krzysztof Bosak z wynikiem 5,86 proc.

Zobacz wideo Kwaśniewski ocenia szanse na wygraną Trzaskowskiego w drugiej turze

USA i Kanada za Andrzejem Dudą, w Czechach i w Rosji prowadzi Rafał Trzaskowski

Z danych zaprezentowanych przez PKW wynika, że Rafał Trzaskowski był najchętniej wybieranym kandydatem w Moskwie, Pradze oraz w Ostrawie. W stolicy Rosji zagłosowało na niego 151 wyborców, podczas gdy na Andrzeja Dudę głos oddało 65 osób. Trzeci wynik zdobył Szymon Hołownia, którego kandydaturę poparło 26 osób. 21 głosów otrzymał Krzysztof Bosak, 12 Robert Biedroń, cztery Władysław Kosiniak-Kamysz, a po jednym Marek Jakubiak oraz Stanisław Żółtek.

W Czechach utworzono dwa obwody głosowania. W Pradze na Rafała Trzaskowskiego oddano 892 głosów, a na Andrzeja Dudę - 164 głosów. Lepszy wynik od urzędującego prezydenta w czeskiej stolicy osiągnęli zarówno Szymon Hołownia (255 głosów), jak i Robert Biedroń (192 proc.). Rafał Trzaskowski wygrał także w Ostrawie, gdzie zagłosowało na niego 191 osób. Andrzej Duda otrzymał tam 100 głosów, a Szymon Hołownia 66 głosów. 

Z cząstkowych wyników wyborów wynika, że frekwencja za granicą wyniosła 29,9 proc. 

Więcej o: