"Milionerzy". Amadeo Modigliani malował portrety swojego marszanda. Kim on był?

Uczestniczka programu "Milionerzy" usłyszała niełatwe pytanie związane ze sztuką. Przyszło jej odpowiedzieć na pytanie dotyczące malarstwa Amadea Modiglianiego i jego marszanda.

Odpowiedź na pytanie dotyczące Amadea Modiglianiego, które padło w 282. odcinku "Milionerów", było warte 125 tysięcy złotych. Brzmiało ono następująco:

Amadeo Modigliani malował portrety swojego marszanda, który był

  • A. polskim poetą
  • B. francuskim kwiaciarzem
  • C. włoskim gondolierem
  • D. niemieckim kompozytorem,

Uczestniczka programu od razu przyznała, że nie wie, jaka jest prawidłowa odpowiedź na to pytanie. Po chwili namysłu poprosiła o koło ratunkowe i odrzuciła dwie nieprawidłowe odpowiedzi. Do wyboru zostały jej tylko odpowiedzi A. i C. Uczestniczka postanowiła pójść za swoją intuicją i wybrała odpowiedź C., ale nie miała racji, w związku z czym odpadła z gry.

Kto był marszandem Amadea Modiglianiego?

Marszandem Amadea Modiglianiego był polski poeta pochodzenia żydowskiego Leopold Zborowski, który opiekował się żydowskimi malarzami, którzy wyemigrowali do Francji. Zborowski i Modigliani poznali się w 1916 roku i przez lata pozostawali w bliskiej przyjaźni. Polski poeta zorganizował pierwsze wystawy malarza w Paryżu i Londynie, a gdy Modigliani zmarł, przejął wszystkie pozostawione przez artystę obrazy i rzeźby. 

Więcej o: