Pogoda. Gdzie jest burza? IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia [radar burz]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej po raz kolejny ostrzega przed burzami i intensywnymi opadami deszczu. Dla niektórych powiatów wydano alerty pogodowe najwyższego stopnia. Gdzie jest burza? Można to sprawdzić dzięki internetowym radarom burz.

Intensywne opady deszczu i burze z gradem będą występować w Polsce kolejny dzień z rzędu. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne różnego typu:

  • ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnymi opadami deszczu z burzami - dla niektórych powiatów w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i opolskim,
  • ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem - dla województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, 
  • ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnymi opadami deszczu z burzami - dla województwa śląskiego i powiatu gorlickiego w województwie małopolskim,
  • ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnymi opadami deszczu z burzami - dla przeważającej części województwa małopolskiego.

Opady deszczu, burze i gradobicia powodują, że rzeki na południu Polski niebezpiecznie wzbierają. IMGW prognozuje, że w województwach opolskim, śląskim i małopolskim poziom rzek może przekroczyć stan alarmowy, a w województwach dolnośląskim i podkarpackim - stan ostrzegawczy.

Jak sprawdzić, gdzie jest burza? Na tych stronach znajdziesz radar burz

Gdzie jest burza? To, w których miastach i wsiach już grzmi, można sprawdzić za pomocą internetowych radarów burz. Jednym z takich portali jest Blitzortung.org. Strona ta pokazuje wyładowania atmosferyczne w czasie rzeczywistym. W taki sam sposób działa strona skyradar.pl. Występowanie burz możemy śledzić także za pomocą aplikacji mobilnych, takich jak Monitor Burz czy Storm Radar.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?
Więcej o: