Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Do kiedy składać wniosek?

Wybory prezydenckie 2020. W niedzielę 28 czerwca I tura wyborów prezydenckich. Jeśli akurat tego dnia nie będziesz mógł przebywać w miejscu swojego zamieszkania, to nic straconego. Prawo wyborcze przewiduje możliwość głosowania poza miejscem zameldowania. Zobacz, jak głosować w innym mieście?

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Jeśli wyborca nie może w dniu wyborów pojawić się lokalu wyborczym swojej gminy, to najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Głosowanie poza miejscem zameldowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania

Najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach prezydenckich. Wówczas, osoba otrzymująca zaświadczenie, zyskuje prawo do głosowania w każdej, swobodnie wybranej przez siebie gminie w Polsce i poza granicami kraju.

Wniosek należy złożyć w Urzędzie Gminy, w której jesteś w spisie wyborców, najpóźniej do piątku 26 czerwca. Można to zrobić osobiście, jak i drogą elektroniczną. Zaświadczenie odbiera się osobiście lub poprzez upoważnionego pełnomocnika w Urzędzie Gminy.

Należy pamiętać o pilnowaniu swojego zaświadczenia. Jeśli ulegnie zniszczeniu, zostanie zgubione, a nawet jeśli zostanie ukradzione, to wyborca nie otrzyma kolejnego zaświadczenia i w konsekwencji nie będzie mógł głosować w wyborach.

Zobacz wideo Marszałek Sejmu podała datę wyborów prezydenckich
Więcej o: