Kara za brak maseczki w sklepie może słono kosztować. Grzywny mogą sięgnąć nawet 30 tys. złotych

Pomimo poluzowania obostrzeń, w dalszym ciągu aktualna jest konieczność zasłaniania ust i nosa w zamkniętych przestrzeniach, w tym w sklepach. Osoby, które nie stosują się to tych zaleceń mogą otrzymać mandat i karę administracyjną.

Pomimo rządowych zaleceń w kwestii zasłaniania ust i nosa, Główny Inspektorat Sanitarny twierdzi, że trudno jest w pełni egzekwować nałożony obowiązek.

Maseczki nie we wszystkich zamkniętych przestrzeniach. Sklepy i galerie handlowe wciąż na liście

30 maja rząd poinformował o zniesieniu części obostrzeń, głównie dotyczących noszenia maseczek ochronnych w otwartych przestrzeniach. Od razu jednak przekazano, że poluzowanie to nie dotyczy wszystkich sytuacji. Brak zasłony ust i nosa jest możliwy jedynie w ogólnodostępnych przestrzeniach otwartych, ale także zamkniętych, jeśli tylko możliwe jest przestrzeganie dystansu dwóch metrów.

Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego potwierdził, że zgodnie z tymi obostrzeniami, maseczki należy zakładać w sklepach i galeriach handlowych. - Pierwsze i najważniejsze ryzyko to możliwość zakażenia siebie i innych. Maseczki, nawet zrobione w domu, czy szalik, są barierą mechaniczną - i to nie podlega dyskusji - które w jakiś sposób chroni innych i nas samych - powiedział.

Kary nawet do 30 tys. zł. Obowiązek jednak trudno egzekwować

Osoba, która pomimo obowiązku zasłaniania ust i nosa w sklepie nie będzie nosiła maseczki, może zostać ukarana mandatem od policji w wysokości 500 zł. W grę wchodzi dodatkowo jeszcze kara administracyjna, której udziela Powiatowy Inspektor Sanitarny. Wówczas grzywna może sięgnąć od 5 tys. do nawet 30 tys. złotych.

Rzecznik prasowy GIS twierdzi jednak, że "obowiązek zasłaniania ust i nosa oraz noszenia rękawiczek lub dezynfekcji rąk, jest trudny do wyegzekwowania". Z jednej strony pracownicy sklepów powinni zwracać uwagę klientom na konieczność stosowania się do przepisów, jednak fakt, iż część osób z powodów medycznych zwolniona jest z tego obowiązku, organy władzy mają utrudnione zadanie.

Zobacz wideo Brak maseczek i dystansu na wiecach. Kto za to odpowiada?
Więcej o: