Dzień Ojca 2020. Kiedy wypada to święto? Skąd się ono wzięło?

Już wkrótce będziemy obchodzić Dzień Ojca. Kiedy wypada to święto? Ma ono swoje stałe miejsce w kalendarzu. Podpowiadamy, kiedy złożyć życzenia tacie.

Dzień Ojca to święto, które co roku obchodzimy tego samego dnia - 23 czerwca. W tym roku wypada ono we wtorek, a wieć za niecałe dwa tygodnie. Dzień Ojca to święto znane na całym świecie, ale obchodzone w różnych terminach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Francji świętuje się je 19 marca, a w krajach skandynawskich - w drugą niedzielę listopada.

Zobacz wideo Spędź Dzień Ojca z dzieckiem na pikniku, ale najpierw... przygotujcie razem piękny kosz na smakołyki

Dzień Ojca. Skąd wzięło się to święto?

Dzień Ojca to święto będące wyrazem szacunku i wdzięczności wobec ojców. W Polce obchodzone jest od lat 60. ubiegłego wieku, ale jego historia jest nieco dłuższa. Pierwsze obchody Dnia Ojca odbyły się w Stanach Zjednoczonych w 1910 roku. Święto to powstało w odpowiedzi na Dzień Matki, który zaczął się cieszyć coraz większą popularnością. Pomysłodawczynią tego święta miała być Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, która dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki, stwierdziła, że potrzebne jest także analogiczne święto, które byłoby wyrazem hołdu dla wszystkich ojców. Dzień Ojca miał najpierw charakter lokalny (pierwsze obchody miały miejsce w mieście Spokane w stanie Waszyngton). W późniejszym czasie idea ta znalazła swoich zwolenników w całych Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Więcej o: