Boże Ciało. Czy trzeba iść na mszę? Czy post jest obowiązkowy?

W czwartek 11 czerwca wierni Kościoła Katolickiego będą obchodzić Boże Ciało. Co to jest za święto? Czy tego dnia udział we mszy świętej jest obowiązkowy? Czy trzeba pościć? Podpowiadamy.

Boże Ciało to potoczna nazwa uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto to obchodzone jest co roku w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, co oznacza, że jest to święto ruchome. W tym roku wierni Kościoła katolickiego obchodzą je 11 czerwca.  

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy post jest obowiązkowy?

Boże Ciało jest tzw. świętem nakazanym. Oznacza to, że w dniu jego obchodów wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej. Tego dnia nie trzeba jednak pościć. Post jest obowiązkowy jedynie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Boże Ciało to także dzień ustawowo wolny od pracy.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Boże Ciało. Jak celebruje się to święto?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto, w którego czasie czci się Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Charakterystycznym zwyczajem dla obchodów Bożego Ciała w Polsce są procesje teoforyczne. W ich trakcie wynosi się Najświętszy Sakrament poza kościół i niesie się go ulicami miasta czy też wsi. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. 

Więcej o: