Rekrutacja na studia 2020. O czym należy pamiętać? [TERMINY, DOKUMENTY]

Zaraz po zakończeniu matur, licealistów będzie czekać nie mniejszy stres w postaci rekrutacji na studia. Proces wyboru uczelni odbywa się drogą elektroniczną, a ze względu na późniejszy termin egzaminów, jest również przesunięty w czasie.

W poniedziałek rozpoczęły się matury. Licealiści przystępują do egzaminu dojrzałości, licząc na to, że pozytywny wynik da im miejsce na wymarzonych studiach. Jak przebiega rekrutacja na studia? Do kiedy trzeba składać dokumenty oraz na co uważać?

Zobacz wideo Znane są już terminy matur 2020. Oto daty

Rekrutacja na studia 2020 - kiedy się rozpoczyna?

Nie ma jednolitego systemu rekrutacji na studia. Każda uczelnia prowadzi swój własny system, opierając się na wytycznych ministerstwa edukacji. W bieżącym roku jest to szczególnie widoczne ze względu przesunięcie terminu matur oraz rezygnację z przeprowadzania egzaminu ustnego.

Niezależnie od uczelni, pierwszym krokiem w rekrutacji na studia powinno być założenie konta w systemie wybranej przez nas szkoły. Proces ten może odbywać się nawet na przestrzeni kilku miesięcy. Na stronie wybranej przez kandydata uczelni znajduje się harmonogram rekrutacji, pozwalający zobaczyć, do kiedy należy założyć konto w systemie.

Przy zakładaniu konta, zostaniemy poproszeni o wprowadzenie swoich najważniejszych danych oraz wyboru preferowanego kierunku studiów. Wybory nie trzeba ograniczać do jednego, możemy wybrać kilka kierunków. Niezbędnym elementem zakładania swojego konta jest również wprowadzenie opłaty rekrutacyjnej w przepisanym terminie.

W tym roku, ze względu na późniejszy termin matur, wyniki egzaminu dojrzałości zostaną ogłoszone do 11 sierpnia. Po ich otrzymaniu z systemu OKE, należy je wprowadzić do systemu danej uczelni. Mamy na to kilka dni, a w razie zapomnienia, wyniki zostaną pobrane automatycznie z Krajowego Rejestru Matur.

Rekrutacja na studia 2020 - dokumenty

Na swoim Indywidualnym Koncie Rejestracyjnym (IKR) otrzymamy wyniki rekrutacji. Jeśli wszystko poszło po naszej myśli, to ostatnim etapem rekrutacji na studia jest złożenie dokumentów w placówce naszej uczelni.

Terminy ostatecznego składania dokumentów mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi uczelniami, dlatego należy osobiście sprawdzić i przypilnować terminu, podanego przez nasz uniwersytet. Dostarczenie dokumentów jest obowiązkowe, w przypadku jego zaniechania, licealista musi się liczyć z brakiem dostępu na wymarzone studia.

Zwykle wymagane są następujące dokumenty:

  • świadectwo dojrzałości
  • podanie o przyjęcie na studia
  • podanie o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej
  • dowód uiszczenia opłaty za ELS
  • kopia dowodu osobistego
  • fotografia
Więcej o: