Boże Ciało 2020. Czy msza jest obowiązkowa? Ile trwa i jak wygląda?

Boże Ciało 2020 obchodzone będzie w tradycyjny sposób. Tegoroczną mszę zaplanowano na czwartek, 11 czerwca, czyli dzień Święta Ciała i Krwi Pańskiej. Jak co roku, jej charakter jest dziękczynny i radosny, zaś po liturgii dochodzi do uroczystej procesji.
Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Msza w Boże Ciało 2020 ma ustaloną formę i charakter. Czy udział w niej jest obowiązkowy? Jak długo trwa nabożeństwo? Jak wygląda jej harmonogram? Poniżej znajdują się odpowiedzi na te pytania.

Boże Ciało 2020 - Msza. Czy udział w niej jest obowiązkowy? Jak przebiega?

Kodeks Prawa Kanonicznego wyraźnie wskazuje, że wszyscy wierni są zobligowani do udziału w mszach w trakcie niedziel oraz świąt nakazanych. Z uwagi na swój wyjątkowy charakter, msza w Boże Ciało 2020 zalicza się do kategorii takich świąt. Oznacza to więc, że wierni powinni wziąć w niej udział.

W Boże Ciało wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i moment, w którym doszło do zamiany chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Uroczystość ta nie została ustanowiono przypadkowo, bowiem jest ona wynikiem objawień, jakich doznała św. Julianna z Cornillon.

Msza w Boże Ciało 2020. Ile trwa?

Każdego roku Boże Ciało jest świętem ruchomym, dlatego też może przypadać w innych terminach. Za każdym razem jednak obchodzone jest w czwartek. Rokrocznie ma ono miejsce dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Z tego powodu może do niego dojść już 21 maja, a z drugiej strony nawet 24 czerwca.

Nabożeństwa w związku z Bożym Ciałem nie mają ustalonego harmonogramu, a ich przebieg zależy od danej parafii. Z reguły jednak trwają około 50 minut, czyli tyle, ile tradycyjna niedzielna msza. Zazwyczaj rozpoczyna się równo w południe, choć godzina ta również ustalana jest indywidualnie.

Więcej o: