Msza w Boże Ciało 2020 ma ustaloną formę i charakter. Czy udział w niej jest obowiązkowy? Jak długo trwa nabożeństwo? Jak wygląda jej harmonogram? Poniżej znajdują się odpowiedzi na te pytania.
Kodeks Prawa Kanonicznego wyraźnie wskazuje, że wszyscy wierni są zobligowani do udziału w mszach w trakcie niedziel oraz świąt nakazanych. Z uwagi na swój wyjątkowy charakter, msza w Boże Ciało 2020 zalicza się do kategorii takich świąt. Oznacza to więc, że wierni powinni wziąć w niej udział.
W Boże Ciało wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i moment, w którym doszło do zamiany chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Uroczystość ta nie została ustanowiono przypadkowo, bowiem jest ona wynikiem objawień, jakich doznała św. Julianna z Cornillon.
Każdego roku Boże Ciało jest świętem ruchomym, dlatego też może przypadać w innych terminach. Za każdym razem jednak obchodzone jest w czwartek. Rokrocznie ma ono miejsce dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Z tego powodu może do niego dojść już 21 maja, a z drugiej strony nawet 24 czerwca.
Nabożeństwa w związku z Bożym Ciałem nie mają ustalonego harmonogramu, a ich przebieg zależy od danej parafii. Z reguły jednak trwają około 50 minut, czyli tyle, ile tradycyjna niedzielna msza. Zazwyczaj rozpoczyna się równo w południe, choć godzina ta również ustalana jest indywidualnie.