Boże Ciało 2020. Kiedy wypada w tym roku? Czy jest dniem wolnym od pracy?

Kiedy jest Boże Ciało 2020? W najbliższy czwartek w całej Polsce będziemy świętować Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jedno z najważniejszych katolickich świąt, znane z procesji maszerujących po wszystkich miastach w Polsce. Zobacz, w jaki dzień wypada święto oraz na czym polega jego przebieg?

Wiele osób przez nadejściem święta zadaje sobie pytania, czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Kiedy dokładnie wypada? Odpowiadamy na najważniejsze pytania i podpowiadamy w jaki sposób zapewnić sobie długi weekend czerwcowy 2020.

Kiedy jest Boże Ciało 2020? - DATA

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Nie odbywa się co roku w ten sam dzień miesiąca, ale wyznaczono ścisłe reguły, pozwalające określić dzień uroczystości. Boże Ciało przypada 60 dni po Wielkanocy w czwartek po uroczystościach Trójcy Świętej, które w tym roku odbywały się w niedzielę 7 czerwca. Oznacza to, że Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa będziemy obchodzić w czwartek 11 czerwca.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Czy Boże ciało jest wolne od pracy?

Boże ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Brak obowiązku wykonywania swojej pracy tego dnia wynika wprost z ustawy, zawierającej katalog 13 dni wolnych w ciągu roku. Ze względu na to, że dzień wolny przypada w czwartek, praktyką od wielu lat jest to, że pracownicy w piątek, następujący po Bożym Ciele, biorą urlop i w konsekwencji mogą się cieszyć długim weekend czerwcowym.

Boże ciało 2020 - tradycje i procesje

Boże ciało jest świętem nakazanym. Katolicy mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu w mszy świętej oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest świętem obchodzonym z myślą o najświętszym sakramencie. Święto jest pamiątką przemiany chleba i wina w ciało i krew Chrystusa.

Po uroczystej mszy świętej następują doskonale znane w całej Polsce procesje. Tłumy wiernych wychodzą z kościoła, aby na specjalnie przygotowanych na tę okazję czterech stacjach odczytać fragmenty ewangelii. W ramach pochodu, przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz krzyż.

Więcej o: