Matura 2020. Co można zabrać na maturę? Co należy zostawić w domu?

Matura 2020 rozpocznie się już jutro! Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie muszą pamiętać o licznych zasadach związanych z bezpieczeństwem. Co można wnieść na salę, w której odbędzie się egzamin dojrzałości? Podpowiadamy.

Tegoroczny egzamin dojrzałości z całą pewnością przejdzie do historii. Już w poniedziałek 8 czerwca w szkolnych ławkach usiądzie około 272 000 zdających, którzy przystąpią do egzaminu pisemnego z języka polskiego, zachowując przy tym wszelkie zasady reżimu sanitarnego. Każdy maturzysta musi podejść także do egzaminu z matematyki i obcego języka nowożytnego na poziomie podstawowym oraz egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku szkolnym matury ustne nie zostaną przeprowadzone.

Co można wziąć na maturę? Pamiętaj o dokumencie, długopisie i butelce wody

Co można mieć przy sobie podczas matury, a czego wnieść na salę nie wolno? Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że każdy zdający musi korzystać z własnych przyborów piśmienniczych. Oznacza to, że maturzyści muszą wziąć ze sobą długopisy, a w dniu egzaminu z matematyki i innych przedmiotów ścisłych także linijkę, cyrkiel czy kalkulator prosty. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających. Jeżeli szkoły zdecydują się na zapewnienie uczniom takich przyborów, każdy z nich musi zostać zdezynfekowany. Oprócz tego uczniowie mogą wziąć ze sobą butelkę wody, bo w tym roku szkoły nie będą zapewniać napojów dla zdających. Dotyczy to także posiłków.

"Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami" - czytamy w wytycznych dotyczących organizowania i przeprowadzania tegorocznych egzaminów.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Każdy uczeń powinien mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, który pozwoli na potwierdzenie jego tożsamości. Zdający są także zobowiązani do zasłaniania ust i nosa do momentu zajęcia miejsca przy ławce, co oznacza, że muszą mieć ze sobą odpowiednią zasłonę, np. maskę ochronną lub przyłbicę.

Uczniowie powinni powstrzymać się od przynoszenia do szkoły wszelkich zbędnych przedmiotów, takich jak pluszowe zabawki czy telefony. Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny wskazują ponadto, że nie należy przynosić ze sobą książek

Więcej o: