Zaginięcie Madeleine McCann. Co wiemy o dziewczynce, która zaginęła 13 lat temu w Portugalii?

Po 13 latach poszukiwań Madeleine McCann, która zaginęła w Portugalii, brytyjska policja wytypowała nowego podejrzanego. Odsiadujący wyrok za przestępstwa seksualne 43-latek stał się głównym podejrzanym śledczych. Kim była dziewczynka, w której poszukiwania zaangażował się cały świat? Jak doszło do jej zaginięcia?

3 maja 2007 roku w portugalskim kurorcie turystycznym Praia da Luz dochodzi do zaginięcia 3-letniej dziewczynki. Madeleine McCann przebywała w Portugalii na wakacjach wraz ze swoimi rodzicami oraz dwójką młodszego rodzeństwa. Rodzice zostawili ją w pokoju hotelowym, aby wraz z przyjaciółmi udać się na kolację. Kiedy wrócili do swojego pokoju po dziewczynce nie było śladu. Rozpoczęło się długoletnie śledztwo, a w znalezienie Madeleine zaangażował się cały świat.

Madeleine McCann - zaginięcie

Madeleine McCann urodziła się 12 maja 2003 roku w Wielkiej Brytanii. Jej rodzice, Kate i Gerry to lekarze, praktykujący w Leicester. W kwietniu 2007 r. wraz z trójką swoich dzieci wybrali się do Praia da Luz, portugalskiego kurortu turystycznego, znanego z dużej ilości brytyjskich turystów.

McCannowie zatrzymali się hotelu Ocean Club. W noc 3 maja, rodzice Madeleine udali się na kolację do baru, znajdującego się kilkadziesiąt metrów od ich pokoju. Co jakiś czas, jeden z rodziców wracał do hotelu, aby upewnić się, że z dziećmi jest wszystko w porządku.

W okolicach godziny 22:00 przyszła pora na dyżur matki Madeleine, Kate. Kobieta w pokoju hotelowym znalazła jednak tylko puste łóżko oraz otwarte na oścież okno.

Rodzice wezwali policję i wkrótce do poszukiwania dziewczynki włączyły się liczne portugalskie służby.

Zobacz wideo Czy wiesz, co zrobić, gdy zaginie ktoś bliski?

Madeleine McCann - śledztwo

Policja wytypowała podejrzanego. Miał nim być Robert Murat, mieszkający na stałe w Portugalii Brytyjczyk, który aktywnie zaangażował się w poszukiwania Madeleine. Przeszukanie jego domu nie przyniosło żadnych skutków. Fałszywym tropem okazał się również Siergiej Malinka.

Z braku konkretnych tropów, wzrok śledczych skierował się w stronę rodziców Madeleine. 7 września policja wezwała ich na przesłuchanie, a po jego zakończeniu oficjalnie nadała McCannom status podejrzanych. Jednak i to było ślepą uliczką. Wkrótce prokuratura uznała, że nie ma podstaw do oskarżenia rodziców.

W 2008 roku ze względu na brak nowych tropów, portugalska policja umorzyła śledztwo w sprawie zaginięcia Madeleine.

Po 13 latach śledztwa pojawia się nowy podejrzany

Przez pewien czas ciężar poszukiwań przejmują prywatni detektywi, zatrudnieni przez McCannów. A wkrótce, pod naciskiem opinią publicznej, do śledztwa powraca brytyjska policja. Decyzję o wznowieniu śledztwa przekazał premier David Cameron.

W mediach rozpowszechniano wizerunek Madeleine. Na nowych plakatach dziewczynka została postarzona tak, aby jej wygląd pasował do rzeczywistości.

W 2011 roku, rodzice Madeleine wydają książkę o zaginięciu swojej córki. A w 2015 r., brytyjski rząd informuje, że koszty śledztwa w sprawie Madeleine przekroczyły 10 milionów funtów.

W 2019 roku swoją premierę ma 8-odcinkowy serial dokumentalny o zaginięciu Madeleine McCann. Serial na nowo wzniecił zainteresowanie sprawą, która od lat błądziła bez konkretnego kierunku.

Prokuratura w Brunszwiku poinformowała, że prowadzi śledztwo ws. zaginięcia Madeleine McCann. W śledztwie pojawił się nowy podejrzany - jest nim 43-letni Niemiec, który obecnie przebywa w zakładzie karnym za przestępstwa seksualne. Prokuratura podejrzewa, że dziewczyna nie żyje.

Więcej o: