Nigeria: Studentka zgwałcona w kościele zgineła po trzech dniach od napaści. Nigeryjczycy domagają się sprawiedliwości dla Uwy

Uwavera Omozuwa, 22-letnia nigeryjska studenta zmarła po tym jak został brutalnie zgwałcona w kościele. Nigeryjska policja zapewnia, że doprowadzi sprawców czynu do sprawiedliwości w najkrótszy z możliwych sposobów.

Do zdarzenia doszło w środę 27 maja w Benin City. Uwavera była członkiem chóru w lokalnym kościele Odkupienia Chrześcijańskiego Kościoła Bożego (RCCG), protestanckim odłamie chrześcijaństwa nurtu zielonoświątkowego. Od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, Uwavera uczyła się na własną rękę w zaciszu świątyni.

Studenta z Nigerii została brutalnie zgwałcona

Na razie nie są znane szczegóły napaści. Z nieoficjalnych informacji wynika, że do kościoła, w którym uczyła się Uwavera, wkroczyła grupa mężczyzn. Sprawcy czynu zgwałcili ją, a następnie zadali liczne rany przy wykorzystaniu gaśnicy.

CNN cytuje wywiad z matką Uwavery, która pojawiła się na miejscu, kiedy zabierano jej córkę do szpitala. Zrozpaczona matka opowiada, że sukienka, którą miała na sobie jej córka tego poranka była biała. Kiedy służby medyczne wynosiły ją z kościoła, biel zamieniła się w czerwień, a całe ciało Uwavery było pokryte krwią.

Dziewczyna zmarła dopiero po trzech dniach, w sobotę 30 maja.

Nigeryjczycy domagają się sprawiedliwości

Jej śmierć błyskawicznie wywoła falę oburzenia w Nigerii.

Jej siłę społecznego rażenia wzmocniło stanowisko nigeryjskiej policji, która atak na Uwaverę traktuje tylko jako morderstwo, a nie jako przestępstwo seksualne. Amnesty International skrytykowało taką postawę argumentując, że Nigeria ma problem z radzeniem sobie z przestępstwami seksualnymi wymierzonymi w kobiety.

Zobacz wideo Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Na portalach społecznościowych pojawił się hashtag #JusticeForUwa, pod którym Nigeryjczycy wyrażali swój sprzeciw wobec przemocy seksualnej oraz niekompetencji policji w jej zwalczaniu.

Więcej o: