Noc Kupały 2020. Kiedy wypada? Co to za święto?

Noc Kupały, znana także jako Kupała, Kupalnocka lub Sobótka, to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem. Kiedy wypada Noc Kupały 2020? Jakie zwyczaje związane są z tym świętem?

Noc Kupały to święto związane z przesileniem letnim, a więc z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w roku. Znane jest ono zarówno ludom słowiańskim, jak i bałtyckim, germańskim, celtyckim i ugrofińskim. Uroczystość ta poświęcona była żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc. Oprócz tego było to także święto miłości, płodności, słońca i księżyca. To właśnie dlatego Noc Kupały bywa współcześnie promowana jako lokalna alternatywa dla Walentynek, które przyszły do nas z zachodu. Noc Kupały w 2020 roku wypada w sobotę 20 czerwca.

Noc Kupały. Jakie zwyczaje wiążą się z tym świętem?

Noc Kupały nazywana jest czasem nocą świętojańską. Ma to związek z procesem chrystianizacji i próbą zasymilowania tego święta z obrzędowością chrześcijańską. Aby wyplenić słowiańskie rytuały, Kościół nadał Kupalnocce patrona w postaci św. Jana Chrzciciela i zaczął nadawać temu świętu chrześcijańskie znaczenie. Z tego powodu nie wiemy zbyt wiele o słowiańskich obrzędach związanych z tym świętem. Wiadomo jednak, że w czasie Nocy Kupały skakano przez ogniska, co miało oczyszczać i chronić przed nieszczęściem. Oprócz tego w czasie najkrótszej nocy w roku wróżono i tańczono, a młode dziewczyny puszczały w nurty rzek wianki. Wianek wyłowiony przez kawalera miał być wróżbą szybkiego zamążpójścia.