Pierwszy dzień lata 2020. Kiedy nadejdzie oficjalny początek lata? [DATA]

Pierwszy dzień lata 2020 to moment długo wyczekiwany przez wszystkich, którzy uwielbiają promienie słoneczne i wakacyjny okres. Praktycznie każdego roku sporo osób ma wątpliwości, kiedy oficjalnie nadchodzi ulubiona pora roku roku, oznaczająca wysokie temperatury i długie momenty wypoczynku. Sprawdziliśmy datę pierwszego dnia lata.

Czy astronomiczny pierwszy dzień lata 2020 wypada w tym samym dniu, co kalendarzowy? Kiedy oficjalnie można się cieszyć z rozpoczęcia tej pory roku? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości poniżej.

Kalendarzowy pierwszy dzień lata 2020

W tym przypadku data nie ulega żadnym zmianom. Każdego roku kalendarzowy pierwszy dzień lata przypada na ten sam dzień i choć trudno go zapomnieć, to i tak sporej liczbie osób sprawia to problemy. W tym roku nastąpi on, podobnie jak rok wcześniej, 22 czerwca, czyli w poniedziałek.

Kalendarzowe lato w tym roku potrwa dokładnie trzy miesiące i zakończy się 22 września. Dzień później, czyli 23 września rozpocznie się kalendarzowa jesień.

Astronomiczny pierwszy dzień lata 2020

Historia pokazuje, że astronomiczny początek lata nie zawsze przypada w ten sam dzień, co kalendarzowy. Zazwyczaj różnica wynosi tylko jeden dzień, a ma to swoje uzasadnienie w momencie przesilenia letniego. Na półkuli północnej dzień ten następuje 21-22 czerwca, zaś w latach przestępnych - 20-21 czerwca.

Astronomiczny pierwszy dzień lata w 2020 roku nastąpi dzień wcześniej, niż kalendarzy i nastąpi 21 czerwca, czyli w niedzielę.

Pierwszy dzień astronomicznego lata zapisuje się w kalendarzu również z uwagi na najdłuższą długość dnia (16 godz. i 46 minut) i najkrótszą noc (7 godz. 14 minut).

Zobacz także >>> Pogoda na dziś - wtorek 2 czerwca. Deszczowo we wschodniej i południowej Polsce

Zobacz wideo Upał doskwiera? Zrób sama chłodzącą mgiełkę do ciała
Więcej o: