Mariusz Błaszczak: żołnierze WOT pomogą w organizacji kolonii i obozów letnich

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że żołnierze WOT pomogą organizatorom kolonii i obozów przygotować wakacyjny wypoczynek dla dzieci. Żołnierze będą odpowiedzialni między innymi za odkażenie pomieszczeń i pojazdów, ale też pobieranie wymazów.
Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Mariusz Błaszczak w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że Terytorialsi zadbają o to, aby obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży w Polsce były bezpieczne. Minister obrony narodowej wskazał też na zakres zadań, jaki jest wyznaczony dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Mariusz Błaszczak: żołnierze WOT zadbają o bezpieczeństwo dzieci na koloniach i obozach

Wojska Obrony Terytorialnej są zawsze blisko, zawsze gotowi. Zadaniem, które postawiłem żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, jest wspieranie organizatorów letniego wypoczynku. Chodzi o wsparcie logistyczne, wsparcie sanitarne, wsparcie medyczne, tak żeby dzieci, które będą przybywać na obozach harcerskich, na koloniach, były bezpieczne. A więc żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspierać organizatorów letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, tak żeby rodzice byli przekonani o tym, że ich dzieci są bezpieczne.

- mówił Mariusz Błaszczak. Głównym zadaniem żołnierzy WOT będą szkolenia dla pracowników ośrodków organizujących wypoczynek dla dzieci i młodzieży w zakresie zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mogą też udzielić pomocy medycznej oraz pomóc spełnić wymogi sanitarno-higieniczne np. poprzez odkażenie pomieszczeń, sprzętu i pojazdów przewożących dzieci. W razie potrzeby pobiorą też wymazy do badań, a także zapewnią też niezbędne wsparcie logistyczne i psychologiczne. Minister Błaszczak podkreślił, że żołnierze WOT na co dzień pomagają w zwalczaniu epidemii koronawirusa poprzez wsparcie służb medycznych, policji czy Straży Granicznej. 

Więcej o: