Kiedy powrót do szkoły? Dariusz Piontkowski: Zajęcia zdalne potrwają do końca roku

Koronawirus w Polsce. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister edukacji narodowej przedstawił dalsze ustalenia rządu dotyczące roku szkolnego 2019/2020. Dariusz Piontkowski przekazał, że do wakacji dzieci będą uczyły się w trybie zdalnym.

Zajęcia stacjonarne w szkołach w Polsce zawieszone zostały od 12 marca. W związku z epidemią koronawirusa aż do końca roku szkolnego 2019/2020 dzieci będą uczyły się w trybie zdalnym. Taką informację przekazał w poniedziałek 1 czerwca minister edukacji narodowej. 

Lekcje zdalne do końca roku szkolnego - dzieci nie wrócą do szkół przed wakacjami

- Do 26 czerwca będzie realizowane kształcenie na odległość, przed wakacjami uczniowie nie powrócą już do tradycyjnych zajęć stacjonarnych - mówił podczas konferencji Dariusz Piontkowski. Minister ma jednak nadzieję, że od nowego roku szkolnego zajęcia w formie tradycyjnej będą już możliwe. Na razie nie można jednak przewidzieć, jak będzie wyglądała nauka dzieci od września 2020 roku. Zależeć ma ona głównie od sytuacji epidemicznej w kraju. 

Zobacz wideo Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Polityk dodał też, że podczas organizacji egzaminów maturalnych i ósmoklasistów wyznaczone zostaną dni wolne od zajęć dydaktycznych. - W tych kilku dniach uczniowie nie będą realizowali kształcenia na odległość. Do tego jest jeszcze Boże Ciało, co powoduje że według nas nie było już potrzeby przywracania tych tradycyjnych zajęć w szkołach. Przypomnę, że jest możliwość odbywania konsultacji, one będą mogły się odbywać do końca zajęć dydaktycznych, ale już fizycznie w dużych grupach całe klasy nie wrócą do szkół przed wakacjami - dodał Dariusz Piontkowski. 

Do szkół od 25 maja przychodzić mogą uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Najmłodsze dzieci mają zapewnioną opiekę wychowawców w momencie, kiedy ich rodzice muszą wrócić do pracy. Od 25 maja w szkołach odbywają się też stacjonarne konsultacje uczniów, którzy w tym roku przystąpią do matury lub egzaminu ósmoklasistów. Dla pozostałych uczniów dostępne są zajęcia w formie zdalnej. 

Dodatkowo od poniedziałku 1 czerwca uczniowie szkół podstawowych i średnich mogą konsultować się ze swoimi nauczycielami bezpośrednio w szkołach. 

Więcej o: