Kiedy wypada Boże Ciało? Czy to dzień wolny od pracy? Czy trzeba iść do kościoła?

Kiedy wypada Boże Ciało? Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma swoje stałe miejsce w kalendarzu. Przypominamy, czy ten dzień jest dniem wolnym od pracy i czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła.

Boże Ciało to potoczna nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Święto to obchodzone jest co roku w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W tym roku wypada ono 11 czerwca. Święto to jest świętem nakazanym, co oznacza, że w czasie jego obchodów wierni Kościoła katolickiego są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz powstrzymania się od prac niekoniecznych. Boże Ciało jest także dniem ustawowo wolnym od pracy. 

Boże Ciało. Czy w czasie epidemii koronawirusa odbędą się procesje?

Boże Ciało to święto obchodzone w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W Polsce obchody Bożego Ciała kojarzą się przede wszystkim z procesjami. W ich trakcie Najświętszy Sakrament jest niesiony ulicami parafii, a uczestnicy takich wydarzeń zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii mówiące o Eucharystii.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Czy w czasach epidemii koronawirusa procesje będą mogły się odbyć? Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki uważa, że tak. Będzie to możliwe dzięki poluzowaniu niektórych obostrzeń i umożliwieniu organizacji zgromadzeń do 150 osób. W czasie procesji konieczne będzie jednak zachowanie zaleceń sanitarnych, m.in. dystansu społecznego.

Więcej o: