Kiedy wypada Dzień Ojca w 2020? Święto wszystkich ojców w Polsce już w czerwcu

W czerwcu w Polsce obchodzony jest Dzień Ojca. Chociaż jest to święto mniej popularne niż Dzień Matki, to nie można o nim zapominać.
Zobacz wideo Spędź Dzień Ojca z dzieckiem na pikniku, ale najpierw... przygotujcie razem piękny kosz na smakołyki

Dzień Ojca został ustanowiony później niż Dzień Matki, a pierwsze wzmianki na temat tych uroczystości pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Dzień honorujący ojców wyznaczony został później też w Turcji, Włoszech, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii.

Kiedy obchodzimy w Polsce Dzień Ojca?

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest 23 czerwca. W tym roku jest to wtorek. Tego dnia warto złożyć swojemu tacie życzenia oraz wręczyć mu drobny upominek. W Polsce święto to ustanowiono w 1965 roku, 15 lat po terminie, w którym wyznaczony został Dzień Matki. 

Obchody Dnia Ojca zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze uroczystości miały miejsce 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane. Sonory Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej, dowiedziała się o ustanowieniu Dnia Matki i wpadła na pomysł, by podobne święto zorganizować dla wszystkich ojców. Sonory była wyjątkowo wdzięczna swojemu tacie, który po śmierci ich matki samotnie wychował szóstkę dzieci. 

Wydarzenie to miało na początku charakter lokalny, jednak z czasem Dzień Ojca zaczął być obchodzony też w innych stanach. W 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca w USA. Podobnie jak w przypadku Dnia Matki, nie ma jednej daty, podczas której obchodzone jest święto ojców. We Włoszech, Hiszpanii, Portugalii czy Francji Dzień Ojca obchodzony jest 19 marca - w dzień świętego Józefa. W Turcji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca świętuje się w trzecią niedzielę czerwca.

Więcej o: