Kim jest George Floyd? Protesty po uduszeniu mężczyzny przez policjanta w USA

Piosenkarze, muzycy, aktorzy i gwiazdy sportu reagują na śmierć 46-letniego mężczyzny. Afroamerykanin George Floyd zmarł 25 maja po tym, jak został zatrzymany przez policjanta. Funkcjonariusz przez co najmniej siedem minut klęczał na szyi zatrzymanego. Śmierć mężczyzny stała się przyczyną protestów, które od kilku dni odbywają się w Minneapolis.

Coraz więcej amerykańskich celebrytów upamiętnia 46-latka, który został uduszony podczas interwencji policjantów. Kim był George Floyd?

George Floyd - protesty po śmierci Afroamerykanina uduszonego przez policjanta

George Floyd urodził się w Houston w Teksasie. 46-latek był raperem należącym do grupy hip-hopowej z Houston. Później jednak mężczyzna przeprowadził się do Minnesoty. Od 2014 roku mieszkał w St. Louis Park. Do pobliskiego Minneapolis dojeżdżał do pracy - przez pięć lat zatrudniony był na stanowisku ochroniarza. 46-latek był ojcem dwóch córek. 22-latka i 6-latka mieszkają z rodziną w Houston.

25 maja 2020 roku George Floyd został zatrzymany przez policję. Leżącego na ulicy 46-latka, który był skuty kajdankami, dodatkowo unieruchomił policjant, który twierdził, że zatrzymany może próbować uciec. Policjant Derek Chauvin klęczał na szyi Floyda przez co najmniej siedem minut. W tym czasie mężczyzna mówił, że nie może oddychać, prosił o wodę, mówił, że boli go głowa i brzuch, a w końcu stracił przytomność. Świadkowie również prosili policję o łagodniejszą interwencję. Mimo pomocy pogotowia ratunkowego 46-latka nie udało się uratować.

Nagranie z zatrzymania bardzo szybko trafiło do internetu. Policjanci następnego dnia zostali zwolnieni z pracy, a śledztwo w sprawie prowadzi FBI. Jak się później okazało Derek Chauvin, który zatrzymał 46-latka, był już wcześniej oskarżany o nieuzasadnione użycie siły podczas zatrzymań. Wobec tego funkcjonariusza zgłoszonych zostało 18 oficjalnych skarg. 

Śmierć afroamerykanina doprowadziła do fali protestów w Minneapolis. W sprawie brutalnego zatrzymania i śmierci George'a Floyda wypowiedziały się już największe amerykańskie gwiazdy: LeBron James, Snoop Dogg, Michael Rapaport, Beyonce, Cardi B, Ariana Grande, Harry Styles, Selena Gomez, Justin Bieber, Khalid, Taylor Swift czy Zoe Kravitz. 

Więcej o: