Kiedy jest Dzień Matki i Dzień Ojca? Święta rodziców przypadają już w maju i czerwcu

Dzień Matki i Dzień Ojca to święta, które w poszczególnych krajach obchodzone są w różnych terminach. Kiedy w Polsce składamy życzenia rodzicom?
Zobacz wideo Dzień Matki. Najukochańsza osoba na świecie oczami dziecka

Na przełomie maja i czerwca coraz więcej osób szuka informacji o Dniu Matki i Ojca. Przypadają one w Polsce właśnie w tych dwóch miesiącach.

Dzień Matki - 26 maja pamiętajmy o złożeniu życzeń mamie

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest jak zawsze 26 maja. W tym roku święto to wypada we wtorek. W większości krajów, np. w Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Niemczech święto matek już się odbyło - w tych państwach przypada ono w drugą niedzielę maja.

Według historyków pierwsze obchody Dnia Matki sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Na wiosnę szczególnym kultem otaczano wtedy matki-boginie, które symbolizowały płodność i urodzaj. Bardziej bliskie nam współcześnie obchody pojawiły się ponownie w XVII wieku w Anglii. Niedziela u matki była tradycją, a zarazem dniem wolnym od pracy. Tego dnia dzieci odwiedzały swoje mamy i ofiarowały im kwiaty, słodycze czy inne podarunki. W Europie święto honorujące matki zaczęło być wprowadzane po zakończeniu II wojny światowej.

Dzień Ojca - 23 czerwca w Polsce święto obchodzą ojcowie

Od 23 czerwca 1965 roku w Polsce obchodzony jest także Dzień Ojca. W tym roku będzie to wtorek. Tradycyjnie tego dnia dzieci składają życzenia swoim ojcom, wręczają im laurki czy drobne prezenty.

Tradycja Dnia Ojca nie jest tak długa, ani nie zyskała tak dużej popularności na świecie jak Dzień Matki. Z roku na rok jednak święto staje się jednak coraz bardziej znane. Obchody Dnia Ojca zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych po tym, jak ogromnym sukcesem okazały się święta honorujące matki. W USA ojcowie mogli cieszyć się swoim dniem po raz pierwszy w 1910 roku. Sonory Smart Dodd, córka weterana wojennego, chciała upamiętnić ojców, którzy także ponoszą trud opieki nad rodziną. Sonory w szczególności myślała o swoim ojcu, który po śmierci marki samotnie wychowywał szóstkę swoich dzieci. W 1972 roku prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Więcej o: