Indonezja. Nagranie z pogrzebu, ciało "pomachało" z wnętrza trumny. Ma to naukowe wyjaśnienie

Żałobnicy z Indonezji zobaczyli przerażający widok - ciało leżące w trumnie, które do nich "macha". Okazuje się jednak, że to zjawisko ma naukowe wyjaśnienie.

Na nagraniu, które zostało zarejestrowane 5 maja podczas katolickiego pogrzebu w mieście Manado w Indonezji, widać żałobników stojących wokół grobu oraz księdza czytającego modlitwę. W którymś momencie kamera pokazuje białą trumnę ze szklanym okienkiem, przez które widać coś, co przypomina palce ludzkiej dłoni. 

Filmik opublikowany na platformie YouTube stał się wiralem, który wyświetlono co najmniej 300 tysięcy razy. Komentujący zastanawiają się, co tak naprawdę widać na nagraniu i czy nie jest ono dowodem, że osoba znajdująca się w trumnie została pochowana żywcem.

 

Czy zwłoki mogą ruszać się bez ingerencji z zewnątrz? 

Jeżeli znajdujące się w trumnie ciało rzeczywiście "pomachało", ma to naukowe wyjaśnienie. W 2019 roku na portalu abc.net.au pojawił się artykuł o odkryciach organizacji badawczej Australian Facility for Taphonomic Experimental Research, z którego wynika, że ciało może ruszać się w wyniku procesu rozkładu. Badaczka Alyson Wilson przeprowadziła eksperyment, robiąc zdjęcia ciału dawcy przez 17 miesięcy co 30 minut. Dokumentacja ta pokazuje, że zwłoki ruszały się "w znaczący sposób", a najbardziej ruchliwymi częściami ciała były ręce. Naukowcy uważają, że ma to związek z gazami znajdującymi się w organizmie oraz procesem schnięcia więzadeł. 

Zobacz wideo Sekielski: Najmłodszą ofiarę z filmu skrzywdzono 20 lat temu
Więcej o: