"Milionerzy". Kto ocalał ze zniszczonego przez Jozuego Jerycha?

W ostatnim odcinku "Milionerów" uczestniczka usłyszała ciekawe pytanie za kwotę 40 tysięcy złotych. Jaka była prawidłowa odpowiedź?
Zobacz wideo Mija 16 lat od emisji ostatniego odcinka "Przyjaciół" [Popkultura Extra]

Program "Milionerzy" emitowany jest w TVN w godzinach wieczornych i popołudniowych (powtórki odcinków). Jedno z bardziej ciekawych pytań zadanych przez Huberta Urbańskiego dotyczyło znajomości postaci biblijnych.

Kto ocalał ze zniszczonego przez Jozuego Jerycha?

A. żona Lota

B. Lot bez żony

C. Izaak, syn Abrahama

D. nierządnica Rachab

Odpowiedź z "Milionerów". Kto ocalał ze zniszczonego przez Jozuego Jerycha?

Uczestniczka zdecydowała się zaznaczyć punkt B. Prawidłowa odpowiedź dawałby jej gwarantowaną sumę 40 tysięcy złotych. Niestety prawidłowa była odpowiedź D - nierządnica Rachab. Tym samym pani Ilona opuściła program z wygraną w wysokości tysiąca złotych.

Rachab to postać, która pojawia się w Starym Testamencie. Według Księgi Jozuego, Rachab była prostytutką z Jerycha, która pomogła Izraelitom w zdobyciu miasta. Kobieta ukryła przed wojskiem wysłanym przez władcę Jerycha posłańców Izraela. Następnie pomogła im uciec z miasta. Zawarła z nimi także układ, że po zajęciu miasta oszczędzą ją i jej rodzinę. Rachab miała w oknie wywiesić czerwony sznurek, który miał być znakiem dla żołnierzy, by nie zabijać mieszkańców tego domu. Po zdobyciu Jerycha przez Izrael, kobieta wraz z rodziną zamieszkała wśród narodu żydowskiego. 

Więcej o:
Komentarze (1)
"Milionerzy". Kto ocalał ze zniszczonego przez Jozuego Jerycha?
Zaloguj się
  • sygiel

    0

    Przecież to było klasyczne, antysemickie pytanie (nie powiem, bardzo inteligentne, z ukrytym podtekstem). Przecież rozumując logicznie, nierządnica Rachab, żyjąc po zdobyciu Jerycha wśród Izraelitów na pewno miała jakieś potomstwo, czyli wszyscy od niej pochodzący są potomkami nierządnicy (dotyczy to zapewne jakiejś części współczesnych Żydów). Wyobrażacie sobie ten krzyk, gdyby ktoś wprost powiedział, ze niektórzy Żydzi mogą być potomkami nierządnicy ?? A tak, pisze się o tym pytaniu, jakby nic się nie stało i to gdzie - w Gazecie Wyborczej, zwalczającej na każdym kroku antysemityzm bezpośredni i pośredni a nawet głęboko ukryty. Tymczasem w tej sprawie nic, więc jakiś niesmak jednak pozostał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX