Kiedy egzaminy prawnicze? Podano termin egzaminów radcowskiego i adwokackiego w 2020 roku

W marcu Ministerstwo Sprawiedliwości wydało decyzję o przesunięciu egzaminów radcowskich i adwokackich. Teraz wydano komunikat, w którym podane są nowe terminy testów.
Zobacz wideo Kontrola policyjna a obowiązek noszenia maseczek. Co się zmieniło?

Zgodnie z komunikatem egzaminy planowane są w dniach od 23 do 26 czerwca 2020 roku. Zostaną one przeprowadzone "o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju". 

Ministerstwo Sprawiedliwości podało nowe terminy egzaminów radcowskich i adwokackich

"Proponowany termin zależy także od dostępności sal, spełniających wymogi prawidłowego przeprowadzenia egzaminów, w tym zachowania odpowiednich warunków sanitarnych, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektowa Sanitarnego, które Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało 8 maja br." - napisało ministerstwo.

Pierwotnie egzaminy miały odbyć się 24-27 marca, jednak ze względu na epidemię koronawirusa, egzaminy musiały zostać przesunięte. W marcu do egzaminu radcowskiego i adwokackiego podejść miało ponad 3600 osób.

- Pracujemy nad zmniejszeniem liczby zdających w jednym miejscu, tak aby odległości między egzaminowanymi były maksymalnie duże. Na początku maja przedstawimy plan organizacji egzaminów do konsultacji Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu. Jeśli będzie pozytywna, egzamin odbędzie się pod koniec czerwca lub na początku lipca - mówił wcześniej w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Czwórka Polskie Radio w kwietniu informowała o tym, że z powodu przesunięcia terminów egzaminów, wiele osób, które dopiero zaczęły karierę, zostały pozbawione możliwości zarabiania. - Jesteśmy dorosłymi ludźmi, którzy do tej pory osiągali jakiś dochód, a w tym momencie jesteśmy tego pozbawieni. Egzamin końcowy, adwokacki i radcowski, jest przeprowadzany po 3 latach odpłatnej aplikacji i stanowi przepustkę do rozpoczęcia działania w formie własnej działalności gospodarczej jaką jest kancelaria. (...) Obecnie przez wzgląd na odwołanie terminów rozpraw sądowych niemożliwe jest też odbywanie przez aplikantów zastępstw, co często stanowiło źródło utrzymania. Realia są takie, że pozostajemy bez pracy i perspektywy zatrudnienia na ten moment - dodała rozmówczyni. 

Więcej o: