Kiedy powrót do szkoły? Jak długo potrwa zdalne nauczanie?

Nauka zdalna w Polsce trwa już od połowy marca. Do 24 maja zamknięte pozostaną szkoły i uczelnie - wcześniej jednak ministerstwo poinformuje, czy po tym czasie uczniowie wrócą do normalnych zajęć.
Zobacz wideo Minister edukacji podał terminy egzaminów w szkołach

Od 6 maja działalność mogą wznowić żłobki i przedszkola. W niektórych miejscowościach placówki te będą otwarte z kilku-kilkunastodniowym opóźnieniem. Według informacji przekazanych przez ministra edukacji narodowej niedługo ma zostać podjęta decyzja na temat możliwości powrotu dzieci do szkół.

Szef MEN o powrocie uczniów do szkół

Decyzja ta zależeć będzie jednak od sytuacji w kraju i danych dotyczących nowych zachorowań. Powrót dzieci do szkół ma być konsultowany między innymi z ministrem zdrowia. MEN przekonuje jednak, że rząd chce nawet na kilka tygodni otworzyć szkoły, aby dzieci mogły przed wakacjami uczyć się w tradycyjnej formule.

- Jest to jeden z kilku wariantów, które rozważamy. Patrzymy także na to, co się dzieje w innych krajach europejskich. Niektóre państwa zdecydowały się na przywrócenie nauki, inne nie. Będziemy podejmowali decyzje za 2-3 tygodnie - powiedział w Polskim Radiu Dariusz Piontkowski. Szkoły i uczelnie na razie zamknięte są do 24 maja. W pierwszej kolejności otwarte mają zostać klasy I-III szkół podstawowych.

Dodatkowo szef MEN zapewnił, że trwają rozmowy z organizatorami obozów wakacyjnych i kolonii dla dzieci i młodzieży. Wyjazdy takie musiałyby odbywać się z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego. Na razie nie wiadomo jednak, czy taka forma grupowego odpoczynku będzie możliwa do zrealizowania.

Terminy egzaminów w 2020 roku

Egzamin maturalny odbędzie się najwcześniej. Pierwszy test z języka polskiego zaplanowany jest na 8 czerwca. Ostatnie egzaminy przeprowadzone zostaną 29 czerwca. Matura w tym roku odbędzie się bez egzaminu ustnego. Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca. Wyniki w terminie głównym i dodatkowym będą znane uczniom do 11 sierpnia. Egzamin poprawkowy odbędzie się z kolei 8 września. Pełen harmonogram znajduje się na stronie CKE.

Harmonogram egzaminu ósmoklasistów prezentuje się następująco:

  • język polski - 16 czerwca 2020 r. (wtorek) o godz. 9:00
  • matematyka - 17 czerwca 2020 r. (środa) o godz. 9:00
  • język obcy nowożytny - 18 czerwca 2020 r. (czwartek) o godz. 9:00

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (w formule 2012 i formule 2017) potrwa od 22 czerwca do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (w formule 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

Więcej o: