Dzień Matki 2020 - kiedy w Polsce obchodzony jest Dzień Matki?

Dzień Matki to wyjątkowe święto, którego celem jest uhonorowanie wszystkich mam. Zgodnie ze zwyczajem tego dnia dzieci obdarowują swoje mamy kwiatami, słodyczami, prezentami czy laurkami. Kiedy wypada Dzień Matki w Polsce, a kiedy na świecie?
Zobacz wideo Dzień Matki. Najukochańsza osoba na świecie oczami dziecka

Dzień Matki to święto, którego celem jest wyrażenie szacunku dla wszystkich matek. Dzień obchodów będzie się jednak różnił w zależności od kraju.

Dzień Matki 2020 - 26 maja święto matek w Polsce

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja - w 2020 roku wypada on we wtorek. W Polsce obchodzony jest on od 1914 roku, a w wielu innych krajach oficjalnie dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Korzenie święta sięgają jednak czasów antycznych.

Według historyków uhonorowanie matek było zwyczajem praktykowanym przez starożytnych Greków i Rzymian. W te dni kultem obdarzano matki-boginie, które były symbolem urodzaju i płodności. Chrześcijaństwo zakazało jednak kultu innych bogów, a tym samym święto to odeszło w zapomnienie.

Dopiero w XVII wiecznej Anglii zaczęto obchodzić tzw. niedzielę u matki. Tego dnia w katedrach odprawiano modlitwy w intencjach matek, był to też dzień wolny od pracy. Tradycyjnie dzieci wręczały mamie podarunki - kwiaty i słodycze. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku, a wznowiony został po II wojnie światowej.

Dzień Matki w Bułgarii, Armenii, Białorusi, Mołdawii, Maroko, Rosji, Słowenii, Serbii czy Wietnamie łączony jest zwykle z Dniem Kobiet. W wielu krajach arabskich Dzień Matki obchodzony jest 21 marca. W większości krajów na świecie dzień ten wypada w drugą niedzielę maja. Taka data obowiązuje w Australii, Grecji, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Słowacji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech.

Więcej o: