Gdzie skonstruowano broń popularnie nazywaną pepeszą? "Milionerzy"

W piątkowym odcinku "Milionerów" pan Kamil usłyszał pytanie za 40 tysięcy złotych. Hubert Urbański zapytał go, gdzie wyprodukowano pepeszę. Uczestnik miał z tym pytaniem spore problemy.

Pytanie za 40 tysięcy w 258 odcinku "Milionerów" brzmiało: "Gdzie skonstruowano broń popularnie nazywaną pepeszą". Hubert Urbański przedstawił uczestnikowi cztery odpowiedzi. 

  • A. w USA
  • B. w Czechach
  • C. w ZSRR
  • D. w Chinach

Pan Kamil nie znał odpowiedzi na to pytanie, ale stwierdził, że zna kogoś, kto wie. Poprosił o koło ratunkowe i zadzwonił do swojego ojca. Pan Adam podpowiedział mu, że pepesza to broń radziecka, ale zaznaczył, że jest tego pewien na 90 procent. Po chwili namysłu pan Kamil zaufał swojemu rodzicowi i dobrze na tym wyszedł - wygrał gwarantowane 40 tysięcy. 

Czym jest pepesza?

Pepesza to broń, którą skonstruowano w Związku Radzieckim. Twórcą tego pistoletu maszynowego był Gieorgij Szpagin. Pepesza została wprowadzona jako uzbrojenie Armii Czerwonej w 1941 roku. 

Pierwsza partia PPSz została wyprodukowana w fabryce w Zagorsku w czerwcu 1941 roku, tuż przed atakiem Niemiec na ZSRR. Na skutek postępów Wehrmachtu, zakład ewakuowano na wschód do Wiatskich Polan w obwodzie kirowskim. Zakład ten - późniejszy WPMZ Mołot - pozostał głównym wytwórcą "pepesz". W 1941 wyprodukowano 92 766 pistoletów PPSz, a w 1942 roku już 1 499 269 sztuk. Do końca wojny wyprodukowano ich ponad 5,5 miliona.

Zobacz wideo Nie wjedziesz tu bez pozwolenia. Zamknięte miasta w Rosji
Więcej o: