Barbara Rosiek nie żyje . Autorka "Pamiętnika narkomanki" miała 60 lat

W poniedziałek menadżer Barbary Rosiek poinformował o śmierci pisarki. Polska psycholog kliniczna miała 60 lat.

"Dziś 27 kwietnia 2020 roku o godzinie 4:15, w wieku sześćdziesięciu lat odeszła od Nas polska psycholog kliniczna, pisarka i poetka - Barbara Rosiek. O czym informuję w głębokim smutku wraz z rodziną" - napisano w komunikacie na profilu pisarki na Facebooku. Później informację tę potwierdził menadżer kobiety, Andrzej Bryśkiewicz.

Nie żyje Barbara Rosiek. Psycholog i pisarka miała 60 lat

Znana psycholog kliniczna, poetka i pisarka zmarła 27 kwietnia. W ostatnich latach życia kobieta często chorowała. W internecie prowadzone były zbiórki na rehabilitację po złamaniu kręgosłupa oraz na leki, które autorka miała przyjmować.

Barbara Rosiek urodziła się 25 czerwca 1959 roku w Częstochowie. Z wykształcenia była psychologiem klinicznym - pracowała między innymi w szpitalach w Lublińcu i Częstochowie. Przez wiele lat była wolontariuszką w hospicjum prowadzonym dla osób chorych na raka. Zaangażowała się także w pomoc młodzieży walczącej z uzależnieniami.

To właśnie zmagania z nałogiem sprawiły, że Barbara Rosiek została psychologiem. W wydanym po raz pierwszy w 1985 roku "Pamiętniku narkomanki" opisywała swoją historię. Do tej pory jest to najczęściej czytana przez młodzież książka - ukazało się już ponad dwadzieścia wydań tej książki. Po sukcesie "Pamiętnika narkomanki" Barbara Rosiek napisała: "Kokainę", "Ćpunkę", "Alkohol, prochy i ja" czy "Byłam schizofreniczką". Autorka ma swoim koncie także 15 tomików poetyckich.

W 2002 roku Barbara Rosiek została uhonorowana medalem przyznawanym przez International Biographical Centre w Cambridge za całokształt twórczości literackiej. Z okazji 25-lecia twórczości, w 2010 roku, otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy. Na 30-lecie swojej pracy wyróżniona została Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2016 roku otrzymała też brązowy medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Więcej o: