2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Czy jest to dzień wolny od pracy?

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Czy jest to dzień wolny od pracy i czy sklepy będą otwarte?
Zobacz wideo Specjalnie na majówkę: ciekawe (i wciągające) gry mobilne

Dzień Flagi wprowadzony został dopiero w 2004 roku na mocy ustawy. Obchodzony jest między świętami wolnymi od pracy, które wypadają 1 maja (Święto Pracy) i 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja). 2 maja poza Dniem Flagi obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Wybór daty 2 maja ma także uzasadnienie historyczne. 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Symbolicznie zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej. Później, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze Święta Konstytucji 3 Maja. 

2 maja wypada Dzień Flagi - czy jest to dzień wolny?

Zgodnie z ustawą 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak duża część Polaków wykorzystuje urlop na ten dzień, by móc cieszyć się długim weekendem majowym. W tym roku 2 maja wypada w sobotę, kiedy część pracowników i tak ma wolne.

1 i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Tego dnia obowiązuje także zakaz handlu. 2 maja sklepy powinny być otwarte, jednak część mniejszych sklepów czy aptek może być tego dnia zamknięta - decyzja o otwarciu sklepów zależeć będzie od właścicieli tych placówek.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustawiony w celu uczczenia symboliki polskiej flagi. Zgodnie ze zwyczajem Polacy powinni tego dnia wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie lub przy domu. 

Więcej o: