Dzień Ziemi 2020 - 22 kwietnia święto obchodzi nasza planeta

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, który w szczególny sposób świętowany jest przez organizacje i stowarzyszenia ekologiczne. W tym roku niestety większość inicjatyw została przeniesiona do internetu. Jakie jest hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi?
Zobacz wideo Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Dzień Ziemi w 2020 roku wypada w środę 22 kwietnia. Motywem przewodnim w tym roku, a zarazem hasłem obchodów, jest "Działanie na rzecz ochrony klimatu". W 2020 roku inicjatywy ekologiczne mają skupić się przede wszystkim na wyzwaniach związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Dzień Ziemi 2020 - zmiany klimatu głównym tematem tegorocznych obchodów

Celem ustanowienia Dnia Ziemi była potrzeba uświadomienia problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej, wymieraniem gatunków czy przeludnieniem. Tego dnia promowane są działania, które walczą z zanieczyszczeniem środowiska.

Pierwszy raz Dzień Ziemi świętowany był 22 kwietnia 1970 w Stanach Zjednoczonych. W masowych protestach nawołujących do ochrony klimatu udział wzięło ponad 20 milionów Amerykanów. Tego samego roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych, których celem była ochrona zagrożonych gatunków

W 2020 roku wydarzenia i akcje tworzone w ramach obchodów Dnia Ziemi zostają przeniesione do internetu. W Polsce wydarzenia związane z Dniem Ziemi prowadzi Ministerstwo Klimatu, które przygotowało warsztaty on-line przygotowane we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej. Warsztaty, których patronem jest prezydent Andrzej Duda, udostępnione zostaną na stronie www.dzienziemiwmk.pl. Transmisja ma być prowadzona od godziny 11:40. 

Na stronie earthday.org można znaleźć także listę działań na rzecz ochrony klimatu, które podzielone zostały ze względu na region.

Więcej o: