Wielkanoc 2020. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Z czego składa się święconka?

Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę wierni Kościoła katolickiego święcą pokarmy. Choć w tym roku odbędzie się to w nieco innym trybie niż zazwyczaj, Polacy i tak przygotowują wielkanocne koszyczki. Co powinno się w nich znaleźć? Podpowiadamy, z czego składa się święconka.

Przypomnijmy, że ze względu na panujące obostrzenia w kościołach może być tylko pięciu wiernych i osoby sprawujące posługę. Z tego powodu w tym roku święcenie pokarmów w świątyniach się nie odbędzie. Biskupi zalecają, aby pokarmy pobłogosławić w domu, przed śniadaniem wielkanocnym. Może to zrobić każda ochrzczona osoba, jednak najlepiej, aby była to najstarsza osoba w rodzinie.

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Za podstawę święconki uważane są chleb, jajko i sól. Mają one swoją symbolikę. Chleb jest symbolem ciała Jezusa Chrystusa, jajko symbolizuje początek, narodziny, ale też zmartwychwstanie, a sól uznawana jest za symbol trwałości i nieśmiertelności. Oprócz tego do wielkanocnego koszyczka wkłada się najczęściej:

  • pieprz,
  • wędliny,
  • sery,
  • chrzan,
  • babkę wielkanocną,
  • miód.

W koszyczku wielkanocnym powinien się znaleźć także baranek - z ciasta, cukru, czekolady, gipsu lub z plastiku. Baranek symbolizuje ofiarę Jezusa Chrystusa, który umarł za ludzkie grzechy. Symbolizuje także łagodność i pokorę. Wielkanocny baranek ma często czerwoną chorągiewkę - oznacza ona triumf zmartwychwstałego Jezusa nad grzechem i złem. 

Koszyk, do którego wkłada się święconkę, najczęściej wykonany jest z wikliny. Można ozdobić go białą chustką czy niewielkim obrusem oraz listkami bukszpanu lub innych roślin. 

Więcej o: