Wielkanoc 2020. Wielki Piątek - czy obowiązuje post? Co można jeść, czy można jeść mięso?

Wielki Piątek jest drugim dniem Wielkiego Tygodnia, który przygotowuje nas do świąt wielkanocnych. Tego dnia w kościołach odprawiana jest Droga Krzyżowa, która upamiętnia męczeńską śmierć Chrystusa na krzyżu. Czy tego dnia katolików obowiązuje ścisły post?
Zobacz wideo Czy wyjazd do rodziny na Wielkanoc jest odpowiedzialny?

Wielki Piątek w kościele katolickim jest czasem żałoby i refleksji. Jest to też jeden z dwóch dni w roku, kiedy wiernych obowiązuje ścisły post (drugim dniem jest Środa Popielcowa). Kogo obowiązują ograniczenia i na czym one polegają?

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły - kogo dotyczy i co można jeść?

Post ścisły to zarówno post jakościowy, jak i ilościowy. Zgodnie z rozporządzeniem Episkopatu w Wielki Piątek można zjeść jeden pełny posiłek do syta oraz dwa skromne inne posiłki. Dodatkowo ograniczenia dotyczą powstrzymywania się od jedzenia niektórych produktów (post jakościowy).

Czy można jeść mięso w Wielki Piątek? Zgodnie z założeniem ścisły post oznacza zakaz jedzenia pokarmów mięsnych. Złamanie zakazu jest grzechem, z którego należy się wyspowiadać. Poza mięsem Kościół zaleca unikanie słodyczy, ciast i słodkich napojów.

Co można jeść w Wielki Piątek? Tego dnia można jeść ryby, jaja, nabiał, zboża, kasze, owoce oraz warzywa.

Ścisły post obowiązuje wiernych, którzy mają od 18 do 60 lat. Z ograniczeń zwolnione są jednak osoby przewlekłe chore, które z powodów zdrowotnych nie mogą zachować wstrzemięźliwości w spożywaniu niektórych pokarmów.

Powstrzymywanie się od jedzenia pokarmów mięsnych w kościele katolickim obowiązuje we wszystkie piątki w roku i dotyczy wiernych, którzy ukończyli 14 lat.

Więcej o: