Wielkanoc 2020. Jak poświęcić pokarm w domu? Rekomendacje Episkopatu

Konferencja Episkopatu Polski wydała zalecenia dotyczące przebiegu Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkanocnych. Zgodnie z zaleceniami biskupów w Wielką Sobotę w kościołach nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów.
Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Z powodu ograniczeń rządowych oraz na podstawie decyzji Konferencji Episkopatu Polski, w Wielką Sobotę nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Arcybiskupi poszczególnych diecezji wydają już pierwsze wytyczne dotyczące tego, jak powinny być obchodzone święta Wielkanocne.

Wielkanoc 2020 - jak poświęcić pokarm w domu?

- Święcenie przeniesie się do domów. Będziemy zachęcać, aby te pokarmy, które spożyjemy na śniadaniu wielkanocnym, poświęciła głowa rodziny. By przed zjedzeniem śniadania wielkanocnego wspólnie odmówić modlitwę i wspólnie poświęcić pokarmy w domu - wyjaśniał w "Gazecie Lubuskiej" ksiądz Waldemar Kostrzewski.

Jak poświęcić pokarm w domu podczas Wielkanocy? Instrukcje dotyczące tego, jak poprawnie poświęcić pokarmy udostępnione zostały na stronach parafii. Błogosławieństwo pokarmów powinno odbyć się przed posiłkiem, czyli podczas śniadania wielkanocnego w niedzielę.

Do przeprowadzenia błogosławieństwa potrzebna jest świeca oraz Pismo Święte, z ktorego należy przeczytać jeden z fragmentów Ewangelii (tekst Pisma Świętego z 1 Tes 5, 16-18 lub o tekst Pisma Świętego z Mt 6, 31ab. 32b-33). Po jej odczytaniu rodzina rozpoczyna modlitwę Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Wierzę w Boga. Później głowa rodziny mówi:

"Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i tak jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, tak Ty przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen".

Później można przystąpić do śniadania wielkanocnego. Duchowni podkreślają, że w takim błogosławieństwie pokarmów nie trzeba używać wody święconej, jak to miało miejsce tradycyjnie w kościołach w Wielką Sobotę. 

Więcej o: