Prima aprilis z języka łacińskiego oznacza dosłownie pierwszy kwietnia. Obyczaj ten obchodzony jest właśnie tego dnia w wielu krajach na świecie. Prima aprilis to dzień robienia żartów i celowego wprowadzania osób w błąd. Popularne jest wtedy opowiadanie niestworzonych historii, w tym żartobliwe informacje, które pojawiają się nawet w niektórych mediach.
Prima aprilis w takiej formie po raz pierwszy pojawił się w średniowieczu. Najprawdopodobniej jednak nawiązywał do starorzymskich praktyk. Według niektórych historyków święto żartów może mieć związek z Cerialii, zwyczajem obchodzonym na cześć bogini Ceres, która została oszukana, gdy próbowała odnaleźć porwaną córkę. 1 kwietnia w starożytnym Rzymie obchodzono też Veneralia, w których dozwolone były kawały i wygłupy, a na placach wystawiono zabawne sztuki czy komiczne występy.
W średniowieczu w Europie wierzono, że 1 kwietnia duchy pojawiają się na ziemi i mszczą się na żywych sprowadzając na nich nieszczęścia. Chrześcijaństwo, które musiało radzić sobie z popularnością pogańskich świąt, zaczęło wiązać ten dzień z Judaszem Iskariotą. Miał on się urodzić właśnie 1 kwietnia i dlatego dzień kojarzył się z kłamstwem, fałszem i nieprawdą.
Prima Aprilis obchodzone jest prawie na całym świecie, jednak obchodzone jest w różnych dniach i pod różnymi nazwami:
W Wielkiej Brytanii, Australii i RPA żartobliwe oszukiwanie jest akceptowane tylko do południa.