Prima aprilis. Co to za święto? Kiedy wypada?

Już wkrótce będziemy obchodzić prima aprilis. Kiedy wypada to święto i jakie zwyczaje się z nim wiążą?

Prima aprilis to święto, które obchodzimy 1 kwietnia. Wskazuje na to sama jego nazwa, bo słowa "prima aprilis" oznaczają w języku łacińskim właśnie "pierwszy kwietnia". W tym dniu zgodnie z tradycją ludzie starają się wzajemnie oszukać, aby tym samym zrobić komuś żart. 

Zobacz wideo Skąd przykicał zając wielkanocny?

Prima aprilis. Jaka jest historia tego święta?

Skąd wziął się prima aprilis, nie jest do końca jasne. Święto to pochodzi prawdopodobnie z praktyk rzymskich i stało się popularne w okresie średniowiecza. Jeszcze w czasach pogańskich w wielu krajach Europy wierzono, że 1 kwietnia to czas, kiedy duchy mszczą się na żywych i sprowadzają na nich nieszczęścia. Niektórzy badacze wskazują, ze kościół chcąc rozprawić się z pogańskimi wierzeniami dotyczącymi prima aprilis, zaczął wiązać ten dzień z Judaszem Iskariotą, który miał się urodzić właśnie 1 kwietnia. Z tego powodu dzień ten kojarzył się z kłamstwem i obłudą.

Jakie zwyczaje wiążą się z prima aprilis?

Dziś prima aprilis nie ma wymiaru religijnego. Kojarzy nam się przede wszystkim z żartami, które płatamy swoim bliskim i znajomym z pracy. Tego dnia trzeba być także czujnym, czytając wiadomości, ponieważ na wielu portalach pojawiają się wówczas fałszywe informacje. 

Więcej o: