Wielkanoc 2020 powinna wypaść w niedzielę 12 kwietnia. Czy zostanie przesunięta? Duchowni rozwiewają wątpliwości. W dokumencie z 19 marca Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poinformowała, że Wielkanoc nie może zostać przeniesiona, ponieważ jest centrum roku liturgicznego. W późniejszym terminie może odbyć się jednak Msza Święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek.
Pisząc o Wielkim Tygodniu, Kongregacja zaleca, "aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, Biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, ażeby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej".
W Wielki Czwartek księża mogą koncelebrować Mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale bez uczestnictwa wiernych. Kongregacja zaleca także, aby pominąć i tak już fakultatywny gest obmywania nóg. W Wielki Piątek z kolei biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską.
„W modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia” - podaje Kongregacja.
Wigilia Paschalna powinna być sprawowana tylko w kościołach katedralnych i parafialnych. "Ci, którzy w żaden sposób nie mogą uczestniczyć w Wigilii Paschalnej sprawowanej w kościele, niech odmówią Godzinę Czytań przewidzianą na Niedzielę Wielkanocną" - zaleca Watykan.
Z dokumentu wynika także, że "wyrazy pobożności ludowej i procesje", które towarzyszą obchodom świąt Wielkanocnych mogą odbyć się w późniejszym terminie, np. 14 i 15 września. Decyzje na ten temat mają podejmować biskupi diecezjalni.