Ignaz Semmelweis - lekarz, który odkrył korzyści z mycia rąk w Google Doodle

W piątek 20 marca bohaterem Google Doodle został Ignaz Semmelweis. Wyszukiwarka postanowiła przypomnieć też o korzyściach mycia rąk i dezynfekcji.
Zobacz wideo Beata Kozidrak poleca swój hit, by obliczyć czas mycia rąk. Inne gwiazdy podjęły wyzwanie

Google Doodle to wyjątkowe grafiki, których celem jest upamiętnienie rocznic ważnych wydarzeń czy ludzi, którzy mieli wpływ na historię świata. Jednym z nich jest lekarz Ignaz Philipp Semmelweis.

Ignaz Semmelweis w Google Doodle - lekarz, który wskazał na korzyści z mycia rąk

Mężczyzna urodził się 1 lipca 1818 w Budzie. Był lekarzem, pochodził z rodziny węgierskich Niemców. Ignaz Semmelweis był prekursorem nowej gałęzi medycyny - antyseptyki, która zajmuje się badaniem niszczenia drobnoustrojów poprzez odkażanie. Nauka ta znalazła zastosowanie między innymi w chirurgii i położnictwie, gdzie do tej pory dochodziło do ogromnej liczby zgonów spowodowanych zakażeniami.

Lekarz nie potrafił dokładnie wyjaśnić, dlaczego mycie rąk jest tak ważne. W jego czasach nie znano jeszcze patogenności bakterii i wirusów. Jego teoria nie została na początku uznana w środowisku lekarskim. Dopiero w 1877 roku, po śmierci Semmelweisa, angielski chirurg Joseph Lister postanowił wprowadzić w szpitalach, w których pracował, zasadę dezynfekcji rąk i narzędzi chirurgicznych kwasem karbolowym.

Google Doodle postanowiło przypomnieć zasługi tego lekarza oraz zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. WHO apeluje o częste mycie rąk, które są podstawowym środkiem chroniącym nas przed infekcjami wirusowymi.

Więcej o: