20 marca. Rozpoczęła się astronomiczna wiosna!

W piątek 20 marca rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Jakie wydarzenia astronomiczne wyznaczają jej początek? Jakie planety będziemy mogli oglądać w najbliższych miesiącach?

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie ma stałej daty, ale z reguły ma miejsce 20 lub 21 marca. Wiosna astronomiczna zaczyna się wówczas, gdy Słońce przechodzi przez punkt Baran - jeden z dwóch punktów, w których przecinają się ekliptyka oraz równik niebieski. Kiedy to się dzieje, mamy do czynienia z równonocą wiosenną. Po jej wystąpieniu Słońce przez pół roku oświetla mocniej półkulę północną, a z każdą kolejną dobą dzień staje się dłuższy.

Astronomiczna wiosna kończy się wraz z przesileniem letnim. Jest to  moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy.

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Pierwszy dzień wiosny. Oprócz wiosny astronomicznej, mamy też kilka innych

Oprócz wiosny astronomicznej wyróżnia się także wiosnę meteorologiczną, kalendarzową i fenologiczną. Ta pierwsza to okres, kiedy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15 stopniami Celsjusza. Za jej początek uznaje się 1 marca. Wiosna kalendarzowa ma stałą datę i wypada 21 marca. Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się z kolei początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów. 

Jakie planety będzie można zobaczyć na wiosennym niebie?

Wiosenne wieczory sprzyjają obserwacji nieba. W kolejnych miesiącach dostrzegalna gołym okiem będzie m.in. planeta Wenus, którą będzie można zobaczyć na zachodzie. Najlepiej obserwować ją na przełomie marca i kwietnia niedługo po zachodzie Słońca. Warto zwrócić na nią uwagę w nocy 3 kwietnia, kiedy będzie widoczna na tle gromady gwiazd Plejady. Na wiosnę będziemy mogli obserwować także Jowisz, Saturn i Mars. Te planety widoczne będą jednak dopiero nad ranem.