Pierwszy dzień wiosny - kiedy wypada? Czym jest wiosna astronomiczna i kalendarzowa?

Już wkrótce zima odejdzie w zapomnienie, a my przywitamy astronomiczną oraz kalendarzową wiosny. Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? Czym różni się wiosna astronomiczna od kalendarzowej?

Wiosna to jedna z podstawowych pór roku, która charakteryzuje się umiarkowaną temperaturą powietrza oraz umiarkowaną ilością opadów. W czasie wiosny przyroda budzi się do życia, a dzień, który stopniowo się wydłuża, jest dłuższy od nocy. Kiedy zaczyna się wiosna? To zależy, o jakiej wiośnie mówimy.

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Pierwszy dzień wiosny. Kiedy zaczyna się wiosna astronomiczna i kalendarzowa?

Wiosna astronomiczna na półkuli północnej rozpoczyna się w chwili równonocy wiosennej. Jest to moment, w którym Słońce przechodzi przez punkt Barana, czyli punkt przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. W 2020 roku wiosna astronomiczna rozpocznie się w piątek 20 marca.

Wiosna kalendarzowa ma swoją stałą datę. Każdego roku wypada 21 marca. Oznacza to, że w tym roku wiosna kalendarzowa rozpocznie się w najbliższą sobotę. 

Wiosna meteorologiczna, nazywana także termiczną, już się rozpoczęła. Jest to okres roku, w którym średnia dobowa temperatura powietrza oscyluje w granicach 5-15 stopni Celsjusza. Rozpoczęła się ona 1 marca.

Pierwszy dzień wiosny. Google świętuje nadejście cieplejszych dni

Choć do astronomicznej i kalendarzowej wiosny zostało jeszcze trochę czasu, wyszukiwarka Google już dziś wita kolejną porę roku. Z okazji zbliżającej się równonocy wiosennej przygotowano kolorowe Google Doodle, przedstawiające króliczka podróżującego w kwiecistym balonie. Tę grafikę mogą zobaczyć dziś mieszkańcy półkuli północnej, w tym m.in.  Polacy. Osoby, które mieszkają na półkuli południowej, witają pierwszy dzień jesieni. 

Więcej o: