Kiedy jest Wielkanoc? Kiedy wypada śmigus-dyngus?

Już niedługo będziemy obchodzić Wielkanoc, a wraz z nią lany poniedziałek nazywany również śmigusem-dyngusem. Kiedy wypadają te święta w 2020 roku?

Wielkanoc to święto ruchome - obchodzi się je w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że niedziela wielkanocna może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. W tym roku Wielkanoc obchodzimy 12 kwietnia, a więc za niespełna miesiąc. Śmigus-dyngus to wielkanocny poniedziałek, który obchodzimy jeden dzień po Wielkanocy. Oznacza to, że w tym roku wypadnie on 13 kwietnia. 

Jakie zwyczaje związane są z Wielkanocą?

Przypomnijmy, że Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. W jego trakcie wierni niektórych kościołów celebrują misterium paschalne Jezusa Chrystusa - jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wielkanoc jest poprzedzona czterdziestoma dniami tzw. Wielkiego Postu. Sama Wielkanoc jest świętem radosnym. Polskie tradycje związane z tym dniem to m.in. dzielenie się święconką, jedzenie uroczystego śniadania wielkanocnego czy obdarowywanie dzieci drobnymi upominkami. Z Wielkanocą kojarzą się także: malowanie pisanek, pieczenie wielkanocnych bab i mazurków oraz święcenie palm wielkanocnych. 

Zobacz wideo Skąd przykicał zając wielkanocny?

Co to jest Śmigus-dyngus?

Śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek, to zwyczaj pierwotnie słowiański, a wtórnie związany z poniedziałkiem wielkanocnym. Tego dnia oblewamy wodą swoich bliskich, a czasem także nieznajomych. Niegdyś wierzono, że oblewanie się wodą sprzyja płodności, w czasach chrześcijańskich zwyczaj ten powiązano z oczyszczającą symboliką wody, natomiast współcześnie traktuje się go najczęściej jako formę zabawy.

Więcej o: