Koronawirus w Polsce. Episkopat: Bierzmowania zostaną przesunięte na późniejszy termin

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce odwołano nadchodzące bierzmowania. Poinformowała o tym zarówno Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, jak i pojedyncze diecezje i archidiecezje.

Zanim Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała oświadczenie o zawieszeniu liturgii z udzieleniem sakramentu bierzmowania, decyzję o ich przesunięciu opublikowała Diecezja Tarnowska. Na jej stronie internetowej pojawiło się oświadczenie, z którego wynika, że kuria zawiesza bierzmowania "w związku z zagrożeniem powodowanym przez koronawirus oraz podjętymi decyzjami władz państwowych". Archidiecezja Gdańska podjęła z kolei decyzję o zawieszeniu rekolekcji dla dzieci i młodzieży i poinformowała, że dalsze informacje o udzielaniu sakramentu bierzmowania "będą podawane w zależności od bieżących decyzji władz świeckich i Konferencji Episkopatu Polski". 

Zobacz wideo Czy zamknięcie kościołów pomoże w walce z koronawirusem?

Episkopat opowiada się za dyspensą od uczestnictwa w niedzielnej mszy

Konferencja Episkopatu Polski postanowiła, że do 29 marca br. "liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze". Jednocześnie poinformowała o zawieszeniu pielgrzymek maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcji szkolnych organizowanych przez parafie. KEP poprosił "środki społecznego przekazu oraz duchownych" o propozycje rekolekcji w internecie, które uczniowie mogliby przeżywać w domu.

Episkopat opowiedział się także za tym, aby biskupi diecezjalni udzielali dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca. Dyspensa ta ma dotyczyć tylko niektórych wiernych: osób starszych, osób z objawami infekcji, dzieci, młodzieży i ich opiekunów, oraz osób, które obawiają się zakażenia. 

Więcej o: