Wielki Post 2020 - kiedy się zaczyna i ile trwa? Zasady obowiązujące katolików

Wielki Post to czas poprzedzający Wielkanoc, podczas którego wierni skupiają się przede wszystkim na duchowym przygotowaniu do świąt. Jakie zasady obowiązują podczas Wielkiego Postu?

>> Wielkanocny koszyk w trzech odsłonach. Który wybierasz? >>

Zobacz wideo

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, która w 2020 roku wypada 26 lutego. Tego dnia następuje symboliczne posypanie głowy popiołem podczas liturgii, co jest znakiem pokuty i ma stanowić przypomnienie o naszej śmiertelności. Post trwać będzie około czterdziestu dni, do 9 kwietnia, kiedy wypada Wielki Czwartek.

Wielki Post 2020 - zasady obowiązujące katolików. Kiedy trzeba pościć?

Podczas trwania Wielkiego Postu katolicy są zachęcani do wykonania rachunku sumienia i podjęcia żalu za grzechy. Dodatkowo wierni przez ten czas powinni powstrzymywać się przed jedzeniem mięsa, piciem alkoholu oraz uczestniczeniem w zabawach.

Zgodnie z przepisami kościelnymi post ścisły jest obowiązkowy dla katolików dwukrotnie: w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Jest to tzw. post jakościowy (wystrzeganie się jedzenia mięsa) oraz ilościowy (ograniczenie spożywania pokarmów do trzech posiłków).

Czas Wielkiego Postu powinien być przeznaczony na pokutę i duchowe przygotowanie do Wielkanocy. W tym terminie wierni przypominają sobie 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie, 40 dni potopu, po którym Bóg zawał przymierze z Noem, 40 lat pielgrzymowania Izraela ku ziemi obiecanej i 40 dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj.

Więcej o:
Komentarze (1)
Wielki Post 2020 - kiedy się zaczyna i ile trwa? Zasady obowiązujące katolików
Zaloguj się
  • mederith

    0

    Czy klechy przestrzegaja scislego postu, wykonuja rachunek sumienia i modlac sie na kolanach przez 40 dni BŁAGAJA PANA NASZEGO JEDYNEGO o przebaczenie za dzieci gwalcone przez swoich wspolbraci w sutannach wiary katolickiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX