8-letnia dziewczynka zmarła ze starości. Cierpiała na rzadką chorobę

Ania Sakidon zmarła w wieku zaledwie ośmiu lat w szpitalu na Ukrainie. Dziewczynka cierpiała na wyjątkowo rzadką chorobę genetyczną, z którą zmaga się około 160 osób na całym świecie. 8-latka zmarła ze starości.

Jak podaje "Daily Mail" Ania Sakidon jest najmłodszą osobą, która zmarła w wyniku starości. Lekarze określali jej wiek biologiczny na około 70-80 lat. Szybkie starzenie się organizmu wywołane było rzadką genetyczną chorobą progeryjną.

Ukraina: 8-latka zmarła ze starości. Cierpiała na progerię

Progeria jest nieuleczalną chorobą znaną pod nazwami HGPS i zespołem progerii Hutchinsona-Gilforda. Choroba wywołana jest przez mutację genu LMNA, w wyniku której jądra komórek organizmu nie działają poprawnie i starzeją się w szybszym tempie. Każdego roku organizm chorego starzeje się o 8-10 lat.

 

Doktor Nadezhda Kataman z ukraińskiego szpitala, przekazując informację o śmierci dziewczynki mówiła, że była ona "wspaniała", a personel szpitala bardzo się z nią zżył. "Dzieci cierpiące na progerię cierpią na szybkie starzenie się organów wewnętrznych. Ich kości rosną wolno, podczas gdy pozostałe organy rozwijają się bardo szybko. Większość pacjentów umiera w wyniku udaru lub zawału serca. Ania także cierpiała na kilka udarów, które wywołały u niej paraliże kończyn".

Progeria zdiagnozowana jest u około 160 osób na świecie. Badania holenderskich naukowców wykazały, że wada genetyczna, która determinuje powstanie choroby, pojawia się raz na 20 milionów urodzeń.

Więcej o: