19 lutego. Dziś po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej

19 lutego 2020 roku po raz pierwszy w historii obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika.

Dzień Nauki Polskiej to nowe święto państwowe wprowadzone ustawą z 9 stycznia 2020 roku, którą 3 lutego podpisał prezydent Andrzej Duda. Celem tego święta ma być m.in. wyrażenie uznania dla dokonań polskich naukowców, a także inspirowanie młodych ludzi do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy. 

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli projekt wprowadzenia takiego święta, zaznaczyli w uzasadnieniu, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazali także Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.

Pierwszy Dzień Nauki Polskiej. Obchody odbędą się w Toruniu

Pierwsze obchody Dnia Nauki Polskiej odbędą się w Toruniu. Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wręczy dziś naukowcom nagrody za całokształt dorobku, a także za osiągnięcia w działalności badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej. Uczestnicy uroczystości obejrzą też widowisko "Opera matematyczna - Paradoksalny Rozkład Sfery", opowiadające o polskich matematykach z tzw. Szkoły Lwowskiej.

Zobacz wideo Chcesz odkryć tajniki kosmosu i zdobyć unikalną wiedzę? Oto cztery darmowe aplikacje dla ciekawych świata
Więcej o:
Komentarze (2)
19 lutego. Dziś po raz pierwszy obchodzimy Dzień Nauki Polskiej
Zaloguj się
  • hastatrespasos

    0

    Kopernik chyba się w grobie przewraca na wieść że w rocznicę jego urodzin Dzień Nauki Polskiej ustanawia kaczy nierząd, bazujący na ciemnocie poddanych dzioboustego, który sam jest symbolem anarchii, fałszu, wstecznictwa, zaścianka, który stawia antyczne zabobony ponad prawem, i który zmusza poddanych żeby nie wierzyli że biel jest biała, a czerń czarna. Czyli NIE WIERZY W PRAWDĘ ANI W ZDOBYCZE NAUKI!

  • eksterno

    0

    Po wyborach to będzie dzień katechezy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX