Tłusty czwartek 2020 - kiedy wypada najsłodszy dzień w roku? Kiedy są ostatki?

Tłusty czwartek to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w karnawale. Tego dnia bez większych wyrzutów sumienia można pozwolić sobie na jedzenie pączków, faworków i innych słodyczy. Tłusty czwartek wyznacza też ostatni tydzień karnawału - tzw. ostatki.

>> Ile jest wart przepis na pączki z Górczewskiej? "Nie ma pani takich pieniędzy" >>

Zobacz wideo

Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed wielkim postem oraz dzień, od którego rozpoczyna się odliczanie ostatnich dni karnawału. Dzień ten jest także ruchomy i zależy od daty Wielkanocy - w tym roku święto pączków wypada 20 lutego.

Tłusty czwartek w 2020 roku wypada już 20 lutego

Tego dnia najbardziej popularnymi słodkościami, którymi zajadamy się w szkole, pracy czy w domu są pączki i faworki. Według dawnych przesądów jeśli tego dnia nie zje się ani jednego pączka, to trzeba liczyć się z pechem przez następny rok. Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVI wieku - wtedy też pączki nadziewane dżemami różanymi czy śliwkowymi zmieniły te wypieki nadziewane boczkiem czy słoniną.

Od tłustego czwartku zaczynają się także ostatki, czyli ostatnie dni karnawału. Kończą się one we wtorek tak zwanym "śledzikiem". Tego dnia po raz ostatni można zjeść bardziej tłuste i niepostne potrawy. Następnego dnia, w Środę Popielcową, wypada już wielki post, który ma przygotować wiernych do Wielkanocy.

Najbardziej huczne ostatki obchodzone są w Rio de Janeiro, gdzie odbywa się najbardziej popularny na świecie bal karnawałowy. Rozpoczyna się on w tym roku w piątek 21 lutego i trwa przez pięć dni.

Więcej o: