Co to jest bisior - materiał, z którego wykonany jest całun z Monopello? Odpowiedź z "Milionerów"

W poniedziałek w odcinku "Milionerów" uczestniczka kontynuowała grę o milion. Usłyszała ciekawe pytanie, w którym konieczna była znajomość historii, a zwłaszcza historii sztuki. Jaka jest prawidłowa odpowiedź na to pytanie?
Zobacz wideo

Hubert Urbański w ostatnim odcinku "Milionerów" zadał pytanie, które mogło dać uczestniczce 500 tysięcy złotych. Jak z odpowiedzią wartą pół miliona poradziła sobie uczestniczka programu TVN?

Całun z Manopello wykonany jest z bisioru, czyli z czego?

A. z przędzy jedwabników

B. ze złota

C. z końskiego włosia

D. z wydzieliny małży

Całun z Manopello wykonany jest z bisioru, czyli z czego? Prawidłowa odpowiedź na pytanie z "Milionerów"

Uczestniczka bardzo długo zastanawiała się nad poprawną odpowiedzią. Zdecydowała się nawet skorzystać z koła ratunkowego - pytania do publiczności, jednak finalnie zrezygnowała. Prawidłową odpowiedzią na to pytanie okazała się odpowiedź D. Bisior jest to wiązka jedwabistych nici, które powstają z szybko krzepnącej wydzieliny niektórych morskich małżów. Nici te osiągają długość do 6 centymetrów. Bisior nazywany jest także jedwabiem morskim. W starożytności i średniowieczu była to jedna z najdroższych tkanin na rynku. Obecnie jedwab morski produkowany jest jedynie na włoskiej wyspie Sant'Antioco koło Sardynii, którą wytwarza Chiara Vigo.

 
Więcej o: