Nowe podatki PiS. Rząd zarobi dzięki nim 14 mld zł

PiS sukcesywanie wprowadza nowe podatki, dzięki którym udaje się zyskać kolejne miliardy złotych. W tym roku płacić będziemy m.in. podatek cukrowy, handlowy, bankowy czy solidarnościowy.
Zobacz wideo

Jak podaje "Rzeczpospolita", dzięki nowym podatkom PiS zarobi łącznie ok. 14 mld zł. To wprowadzenie nowych danin ma sprawić, że po raz pierwszy od czasów transformacji budżet ma być zrównoważony i starczyć na pokrycie wszystkich wydatków. Ostatecznie plan finansowy państwa na 2020 rok ma zostać uchwalony podczas dzisiejszego posiedzenia sejmu. 

PiS wprowadza nowe podatki. Czego możemy spodziewać się w tym roku? 

PiS wprowadza podatki dotyczące różnych sfer życia Polaków. W 2020 roku najwięcej rząd ściągnie z banków, które z tytułu podatku bankowego zapłacą 5 mld zł. Eksperci, że prawdopodobnie stracą na tym klienci instytucji finansowych, które podniosą koszty operacji bankowych. Nowym podatkiem, niechętnie przyjętym przez podatników, jest tzw. opłata cukrowa, która ma wejść w życie w połowie roku. W ramach daniny więcej będziemy płacić nie tylko za produkty zawierające cukier, ale także za popularne małpki, czyli alkohol wysokoprocentowy sprzedawany w butelkach o pojemności 100 i 200 ml. 

Ponadto, do budżetu państwa wpłynąć ma 2 mld zł z tytułu opłaty emisyjnej. Na nieznacznie niższym poziomie (1,5 mld zł) szacowane są zyski z tytułu opłaty recyklingowej, która dotyczy m.in. plastikowych torebek używanych w sklepie. Nie należy zapominać o podatku solidarnościowym, który zapłacą najbogatsi oraz daninie handlowej. 

PiS wprowadza nowe podatki. Oto szacunkowe zyski z nich w skali roku za "Rzeczpospolitą":

  • podatek bankowy - 4,87 mld zł
  • podatek cukrowy - 3,6 mld zł 
  • opłata emisyjna - 2 mld zł
  • opłata recyklingowa - 1,5 mld zł 
  • podatek solidarnościowy - 1,15 mld zł
  • podatek handlowy - 1,07 mld zł. 

>>> Dowiedz się więcej: Budżet na 2020 r. w Sejmie. Opozycja: "Oczyszczony z manipulacji deficyt wynosi 52 mld zł"